KGW Pisarzowa - 66 lat pielęgnowania rodzimej tradycji i kultury

04.12.2013

Dnia 30 listopada br. zaległy jubileusz obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Pisarzowej. Na bieżący rok przypada 66 lat istnienia Koła. Uroczystość, podczas której świętowano wieloletnią działalność KGW zapoczątkowała Msza św. w intencji Koła odprawiona w kościele w Pisarzowej. Po Mszy członkinie KGW oraz zaproszeni gości udali się do budynku Wiejskiego Klubu Kultury, gdzie wspólnie świętowano Jubileusz.

Na wstępie Przewodnicząca KGW Janina Cempa krótko przedstawiła historię Koła, wspomniała początki istnienia organizacji, wymieniała osoby dzięki którym Koło prężnie działało i działa do dziś. Następnie przyszedł czas na życzenia, które złożyli Wójt Gminy Limanowa – Władysław Pazdan oraz Sekretarz Gminy – Marek Ziaja, wręczając wszystkim Paniom pamiątkowe rzeźby oraz dyplomy uznania. Życzenia składali także Sołtys Pisarzowej – Andrzej Malinowski, przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Limanowej – Leszek Leśnik i Barbara Górkowska, oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi– Jacenty Musiał.

Warto zaznaczyć, że Koło Gospodyń Wiejskich w Pisarzowej jest najstarszym Kołem działającym w gminie Limanowa. Nieprzerwanie od początku 1947 r. pielęgnuje dziedzictwo kulturowe poprzez tradycyjne obrzędy, śpiew, gwarę i regionalną kuchnię. W Kole działają trzy pokolenia ludzi, dla których kultura ludowa stanowi ogromną wartość, którzy pielęgnują i zachowują od zapomnienia dawne tradycje i zwyczaje. Wszystkim tym osobom należą się słowa uznania i podziękowania.