OBCHODY ŚWIĘTA SZKOŁY W ZESPOLE SZKÓŁ W STAREJ WSI II

28.11.2013
100 3401

20 listopada był niezwykłym dniem dla całej społeczności Zespołu Szkół im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi II. Na doroczne święto szkoły zjechało się mnóstwo gości, wśród nich: Wicewójt Gminy Limanowa - Franciszek Bieda, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół – Edyta Król, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi – Jacenty Musiał, Sołtys wsi - Ryszard Piszczek, Przewodnicząca Rady Rodziców - Anna Pietryga, rodzice uczniów oraz emerytowani nauczyciele.

Święto szkoły rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru, odśpiewania hymnu szkoły i mszy świętej. Uroczystości przyświecała "złota myśl" księdza Konarskiego: "Niech rozum i roztropność doprowadzi was do mety."
Uczniowie przygotowali program artystyczny, który w świetny sposób przekazał prawdy życiowe księdza Stanisława Konarskiego. Młodzi artyści zrobili to w sposób zabawny i pouczający.

Z kolei druga część uroczystości, mająca charakter rozrywkowy, przebiegała pod hasłem: "Natura nałożyła na każdego człowieka jako obowiązek staranie o własne zdrowie". Ta myśl naszego patrona okazała się być zachętą do rozpoczęcia działań w ramach projektu "Starowiejska szkoła zdrowia ci doda". Uczniowie uczestniczyli w:

• Festiwalu piosenki o zdrowiu.
Festiwal to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim doskonały sposób na promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. O tym, jak ważne jest zdrowie, wie każdy z nas. Nie każdy jednak potrafi je docenić i dbać o nie we właściwy sposób. Jak mówi stare powiedzenie, muzyka łagodzi obyczaje, w niezwykły sposób potrafi oddziaływać na innych i ma magiczną moc. Poprzez muzykę możemy przekazać uczucia, wywołać uśmiech na twarzy, a także wzruszyć do łez. Na szkolnej scenie swoje utwory zaprezentowało 7 zespołów (25 uczniów z klas I-III, 8 z klas IV-VI i 8 z gimnazjum). Każdy z uczestników festiwalu przedstawił piosenkę o tematyce zdrowotnej. Prezentacje piosenek zostały ocenione przez komisję konkursową, w skład której wchodzili : Dyrektor Szkoły - Marek Twaróg, Przewodnicząca Rady Rodziców - Anna Pietryga oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego - Agnieszka Postrożny. W swoich ocenach jury brało pod uwagę treści prozdrowotne, umiejętności wokalne oraz walory artystyczne. Laureaci otrzymali nagrody w postaci zdrowych produktów żywnościowych. Nagrodzone zespoły to:
I miejsce – utwór "Świeże jarzyny"- Sara Hejmej, Kinga Król, Klaudia Pociecha, Monika
Franczak, Patrycja Koza, Maciej Śmierciak.
II miejsce – utwór ,,Zdrowie me" – Martyna Kędroń, Stanisława Michałek, Gabriela Filipiak, Aldona Kędroń, Natalia Kędroń.
III miejsce – utwór "Witaminki" – Katarzyna Młynarczyk, Aleksandra Pietrucha, Natalia Gołąb, Emilia Zoń, Michał Mróz, Jakub Wyżycki.
Wyróżnienie – utwór "Recepta na długie życie"- Justyna Hybel.

• Kiermaszu zdrowej żywności.
Zdrowa żywność w naszym życiu to podstawa, jednak wielu ludzi ma z jej stosowaniem olbrzymi problem. Na szczęście pojawili się w naszej szkole uczniowie chcący to zmienić. Pod opieką wychowawców zorganizowali kiermasz zdrowej żywności. Ściany sali gimnastycznej przyozdobili plakatami i różnego rodzaju hasłami nawołującymi do zbilansowanej diety. Z kolei na stołach przygotowali naturalne zioła, zdrowe herbaty, pieczywo, warzywne i owocowe chipsy, szaszłyki. Smakowitości można było spróbować, biorąc wcześniej udział w quizach zatytułowanych „Każdy kęs ma swój sens”. Widok, zapach i smak zdrowych produktów z całą pewnością zmotywował niejednego do rozpoczęcia zdrowego odżywiania się.

• Balu nad bale.
Nie był to taki zwykły bal, na którym są księżniczki i książęta, lecz coś naprawdę niezwykłego. Dzieciaki miały na ten jeden dzień, na to jedno popołudnie, zamienić się w piękne, kolorowe, soczyste owoce i warzywa. Bowiem celem balu było przybliżenie dzieciom potrzeby jedzenia owoców i warzyw. Zapowiadała się naprawdę przednia zabawa. Wszyscy stanęli na wysokości zadania.

Oprócz tańca przy warzywno- owocowej nucie zorganizowano wiele konkurencji sportowych. Przygotowali je uczniowie gimnazjum: Natalia Kordeczka, Ewelina Opiela, Roksana Wojtas, Kinga Chudy, Katarzyna Oleś, Jan Kotlarz w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Czas wolny dzieci i młodzieży". Dzieciaki świetnie się bawiły i obiecały jeść warzywa i owoce.

Należy podkreślić fakt, iż podczas święta szkoły każdy uczeń biorący udział w quizach czy konkursach otrzymywał nagrodę. Było to możliwe dzięki wsparciu sponsorów: Radzie Rodziców Zespołu Szkół w Starej Wsi II, Firmie Tymbark, Firmie Wojtas, Lidii Wyżyckiej - właścicielce Sklepu Spożywczego w Siekierczynie oraz zaprzyjaźnionym aptekom. Serdecznie dziękujemy.

20 listopada przeszedł do historii. Mamy nadzieję, że będzie on dla wszystkich obecnych w tym dniu miłym wspomnieniem.

Małgorzata Opiela

100 3401

• Festiwalu piosenki o zdrowiu.
Franczak, Patrycja Koza, Maciej Śmierciak.
Wyróżnienie – utwór "Recepta na długie życie"- Justyna Hybel.

• Kiermaszu zdrowej żywności.

• Balu nad bale.

Małgorzata Opiela