Wspominamy zmarłych...

30.10.2013

1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych

Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty i paląc znicze. Tradycja zapalania zniczy ma wymiar duchowy i stanowi ważną symbolikę. Znicze są znakiem pamięci tych którzy odeszli, wyrażają naszą łączność z nimi i wiarę, że ich dusze trafią do raju, są również wyrazem szacunku i oddania.

{nomultithumb}

2 listopada – Dzień Zaduszny

W tradycji polskiej jest to dzień Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych nazywany inaczej "zaduszkami". Poświęcony on jest wspomnieniu i modlitwie za wszystkich wierzących zmarłych, których dusze, zgodnie z wierzeniami, przebywają w czyśćcu.

1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych

{nomultithumb}