Tytuł "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" dla Zespołu Szkół w Starej Wsi II

21.10.2013

Dnia 3 października 2013 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" tym placówkom, które w swojej rocznej pracy wykazały, iż bezpieczeństwo uczniów jest dla nich priorytetem. Wśród wyróżnionych byliśmy i my, przedstawiciele Zespołu Szkół w Starej Wsi II.

Do akcji przystąpiliśmy we wrześniu 2012 roku. Swoje działania rozpoczęliśmy od przeprowadzenia ankiet wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, które wskazały nam, czym należy zająć się, by poprawić stan bezpieczeństwa. Na podstawie wniosków z ankiet i przeprowadzonej wizji lokalnej najbardziej zagrożonych w szkole i okolicy miejsc, przygotowaliśmy Zintegrowany Plan Działania. Potem przystąpiliśmy do jego realizacji.

Nie sposób wymienić wszystkich działań, które wykonaliśmy, bo było ich naprawdę dużo. Oto niektóre z nich:

• zainstalowaliśmy w szkole monitoring, który obejmuje wnętrze budynku, boisko, plac zabaw i teren przyległy do szkoły,
  • wzmocniliśmy współpracę z Komendą Powiatową Policji w Limanowej (współpraca z dzielnicowym; prelekcje st. asp. Marii Szubryt dla uczniów, rodziców i nauczycieli; prelekcje na temat cyberprzemocy)
  • przygotowaliśmy przedstawienie pt. "Stop przemocy",
  • uczyliśmy się (uczniowie i nauczyciele) udzielania pierwszej pomocy,
  • kontynuowaliśmy założenia akcji "Odblaskowa szkoła",
  • realizowaliśmy godziny wychowawcze na temat bezpieczeństwa, reagowania na przemoc, używek i asertywności,
  • zorganizowaliśmy szereg konkursów wiedzy, literackich, plastycznych i fotograficznych, które dostosowaliśmy do wieku i zainteresowań uczniów od oddziału przedszkolnego po klasę III gimnazjum,
  • promowaliśmy pozytywne wzorce zachowań poprzez m.in. organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi (podróżnikiem, strażakami, aktorami),
  • systematycznie i konsekwentnie eliminowaliśmy negatywne zachowania,
  • przygotowaliśmy szereg dekoracji, które m.in. zachęcały młodszych do noszenia odblasków, przypominały kodeks drogowy, informowały o działaniach podjętych w ramach projektu, prezentowały kodeks szkoły bez przemocy, ukazywały zgubne skutki nałogów lub przestrzegały przed cyberprzemocą,
  • zorganizowaliśmy kampanię przeciwko niszczeniu mienia szkoły.

Trzeba zaznaczyć, że przeprowadzenie tak różnorodnych działań nie byłoby możliwe bez współpracy z Komendą Powiatową Policji w Limanowej, bez ogromnego wsparcia Dyrekcji i zaangażowania Rady Rodziców, wszystkich nauczycieli i uczniów.

Cieszymy się bardzo, że nasze działania zostały docenione przez Zespół Certyfikacyjny, który pod koniec ubiegłego roku szkolnego przeprowadził audyt, czyli ocenę stopnia realizacji zaplanowanych działań. Zespół przyznał naszej szkole 59 punktów na 60 możliwych do uzyskania i znaleźliśmy się w grupie szkół najwyżej ocenionych. To ogromne wyróżnienie, ale zarazem zobowiązanie do dalszej solidnej, systematycznej pracy na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w naszej szkole. Na pewno nie ustaniemy w wysiłkach, by wszyscy uczniowie czuli się bezpieczni. Musimy pamiętać, że… PRZECIEŻ WSZYSTKO ZALEŻY OD NAS!

Dorota Sewielska

• przygotowaliśmy przedstawienie pt. "Stop przemocy",
  • uczyliśmy się (uczniowie i nauczyciele) udzielania pierwszej pomocy,
  • kontynuowaliśmy założenia akcji "Odblaskowa szkoła",
  • systematycznie i konsekwentnie eliminowaliśmy negatywne zachowania,
  • zorganizowaliśmy kampanię przeciwko niszczeniu mienia szkoły.

Dorota Sewielska