Międzynarodowa wizyta w Szkole Podstawowej w Nowym Rybiu

27.10.2013

Szkoła Podstawowa w Nowym Rybiu, która uczestniczy w projekcie Comenius "Métissage et Révélation, la réussite par la différence", gościła przedstawicieli partnerskich europejskich szkół.

W programie biorą udział: dwie szkoły belgijskie: Ilon Saint Jacques z Namur oraz Collège Saint- Guibert z Gembloux, HAVUZBAŞI ATİLLA BAYKAL İLKÖĞRETİM OKULU z Turcji, ITIS Leonardo da Vinci z Parmy oraz Szkoła Podstawowa Nowe Rybie.

Projekt jest realizowany od 2012 przez 5 szkół z 4 krajów europejskich: Włoch, Belgii, Turcji i Polski. Najmłodsi mieszkańcy Nowego Rybia mieli okazje dwukrotnie odwiedzić europejskie kraję w ramach tego projektu Włochy w listopadzie 2012 roku oraz Belgię w marcu br.

Tematyką projektu jest poznawanie różnic i podobieństw kulturowych innych narodów. Uświadomienie dzieciom wartości europejskich takich jak: solidarność, brak dyskryminacji płci czy religii, tolerancja, poszanowanie innych kultur. Udział w takim projekcie to niepowtarzalna możliwość poznawania systemów edukacyjnych, wymiana doświadczeń między nauczycielami i uczniami, zachęcanie do nauki języków obcych i propagowanie różnorodności językowej. Koordynatorem projektu była Alina Górszczyk.

Celem spotkań jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych u uczniów dzięki przebywaniu w międzynarodowym środowisku. Uczestnicy wymiany mieszkają w domach swoich szkolnych partnerów. Poznają obyczaje, kulturę, życie codzienne goszczących rodzin. Do Nowego Rybia przyjechała delegacja składająca się z przedstawicieli następujących krajów: Włochy (3 nauczycieli), Belgia- Namur: 4 dorosłych, 7 uczniów, Belgia- Gembloux: 2 nauczycieli, 6 uczniów, Turcja: 3 nauczycieli, 3 uczniów. W szkole czekało na nich uroczyste przywitanie połączone z prezentacją przygotowaną przez nauczycieli i dzieci ze szkoły pokazującą najlepsze strony naszej Ojczyzny. Podczas przywitania nie zabrakło władz samorządowych, władz lokalnych oraz innych zaproszonych gości. Dyrektor szkoły Bożena Chlipała życzyła wszystkim udanej wizyty i niezapomnianych wrażeń. Kolejny dzień nasi goście spędzili w Limanowej, jednym z etapów wycieczki była wizyta w Urzędzie Gminy Limanowa. Wójt Gminy Władysław Pazdan przywitał zgromadzonych gości i w krótkim przemówieniu nakreślił obraz gminy Limanowa. Uczestnicy spotkania otrzymali od Wójta pamiątkowe gadżety promocyjne, podziękowali za przyjęcie i ciepłą atmosferę.