XXV sesja Rady Gminy Limanowa

15.09.2013

W dniu 11 września 2013 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa odbyła się XXV sesja Rady Gminy Limanowa. W obradach sesji udział wzięli radni gminy, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, kierownicy wydziałów Urzędu Gminy a także sołtysi z terenu gminy. W sesji uczestniczyli również Bronisław Dutka - dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Mieczysław Wojtas - przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, Jacenty Musiał i Marcin Matras - Radni Powiatu Limanowskiego.

Podczas sesji dokonano oceny realizacji budżetu gminy za I półrocze br. Ocena realizacji budżetu poprzedzona była wnikliwą analizą przebiegu jego wykonania na posiedzeniach problemowych Komisji Rady Gminy, które pozytywnie oceniły realizację budżetu. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 r. dochody budżetowe wykonane zostały w kwocie 35 352 930,68 zł, co w stosunku do planu daje 52,17%. Stan wykonania dochodów do dnia 30 czerwca br. pokazuje, iż nie ma sytuacji, która zagrażałaby niewykonaniem dochodów na poziomie, który mógłby spowodować zachwianie sytuacji finansowej budżetu gminy.

Z kolei w okresie pierwszego półrocza bieżącego roku wydatki budżetowe wykonane zostały w 43,18%, co daję kwotę 30 833 738,51 zł. Wykonanie wydatków budżetowych na poziomie 43,18% oraz niskie wykonanie wydatków majątkowych - 9,1% spowodowane jest rozstrzygnięciem części przetargów na zaplanowane w budżecie zadania w drugiej połowie roku oraz prowadzonymi pracami w terenie, co powoduje przesunięcie płatności na trzeci i czwarty kwartał 2013 r. Sytuacja ta nie stanowi zagrożenia niewykonania wydatków majątkowych i rozliczenie zadań inwestycyjnych przewidziane jest w połowie czwartego kwartału bieżącego roku.

Ponadto radni gminy podczas obrad zapoznali się z informacją Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej o zadaniach zrealizowanych w 2012 r.

W trakcie sesji Rada Gminy podjęła uchwały w sprawach:

• zmian w budżecie Gminy Limanowa na 2013 r.,
  • zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Limanowa,
  • uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Limanowa,
  • szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomość i zagospodarowania tych odpadów,
  • określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właściciela nieruchomości,
  • przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2013-2020,
  • zmieniająca uchwałę w sprawie nadania Statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Limanowej,
  • wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonej w Kłodnem, gmina Limanowa oraz na udzielenie bonifikaty przy sprzedaży tej nieruchomości.

Równocześnie podczas sesji Rada Gminy wysłuchała informacji o działalności Wójta Gminy w okresie miedzysesyjnym.

W ramach interpelacji i wniosków radni poruszyli problemy związane z:

• przywróceniem busów na trasie Limanowa - Kraków przez Szyk, z których korzystali mieszkańcy Rupniowa (spod Kostrzy),
  • oznakowaniem drogi pożarowej w Starej Wsi,
  • zamontowaniem oświetlenia ulicznego przy drodze Łęgi w Męcinie,
  • dokończeniem budowy chodników w miejscowości Męcina i Kłodne,
  • wykonaniem przepustu koło kościoła w Pisarzowej,
  • uregulowaniem spływu wody przy drodze powiatowej Wysokie - Brzezna.

Odpowiedzi na interpelacje udzielił Pan Władysław Pazdan Wójt Gminy.

W trakcie sesji Rada Gminy podjęła uchwały w sprawach:

• zmian w budżecie Gminy Limanowa na 2013 r.,
  • zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Limanowa,

W ramach interpelacji i wniosków radni poruszyli problemy związane z:

• oznakowaniem drogi pożarowej w Starej Wsi,
  • zamontowaniem oświetlenia ulicznego przy drodze Łęgi w Męcinie,
  • dokończeniem budowy chodników w miejscowości Męcina i Kłodne,
  • wykonaniem przepustu koło kościoła w Pisarzowej,
  • uregulowaniem spływu wody przy drodze powiatowej Wysokie - Brzezna.

Odpowiedzi na interpelacje udzielił Pan Władysław Pazdan Wójt Gminy.