Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Spotkanie z "Historią Męciny"

22.07.2013

W dniu 18 lipca 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi, Filia Biblioteki Publicznej w Męcinie odbyło się spotkanie z "Historią Męciny", którą zaprezentowała wszystkim uczestnikom Michalina Gawlik - emerytowana nauczycielka miejscowej szkoły , która aż 50 lat temu przybyła z Brzeska do Męciny.


Ogromne bogactwo historii oraz dokonania mieszkańców tak zafascynowały panią Michalinę, że od wielu lat gromadzi i dokumentuje najstarszą wiedzę o tej, jakże pięknej wsi, o której pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1326 roku. O tej najstarszej historii Męciny, legendach, budowie kościołów, właścicielach ziemskich oraz zaradności i pracowitości jej mieszkańców aż do początków XX wieku mówiła Pani Michalina Gawlik, autorka licznych artykułów poświęconych tej miejscowości, które ukazują się od wielu lat w lokalnej gazecie "Skibowy Kamień".

Spotkanie rozpoczął Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, który przywitał panią Michalinę oraz wszystkich uczestników, wśród których byli Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, Franciszek Bieda - Z-ca Wójta Gminy Limanowa , Aleksander Krzysztof - Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Limanowa. Wszyscy zgromadzeni z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prelegentki, pozostając pod ogromnym wrażeniem wiedzy, jaką posiada Pani Michalina.

Uczestnicy spotkania na czele z Wójtem i Aleksandrem Krzysztofem mówili o potrzebie powołania Stowarzyszenia celem wydania publikacji albumowo - książkowej, dokumentującej historię tej pięknej wsi, bogatej w tradycję i dokonania przodków.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej i rodzinnej atmosferze. W imieniu zebranych, Wójtowie Gminy Limanowa oraz Dyrektor GBP w Starej Wsi podziękowali Pani Michalinie, prosząc aby to ogromne bogactwo spisanej już wiedzy nie uległo zniszczeniu i zapomnieniu.

J. M.W dniu 18 lipca 2013 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi, Filia Biblioteki Publicznej w Męcinie odbyło się spotkanie z "Historią Męciny", którą zaprezentowała wszystkim uczestnikom Michalina Gawlik - emerytowana nauczycielka miejscowej szkoły , która aż 50 lat temu przybyła z Brzeska do Męciny.


Ogromne bogactwo historii oraz dokonania mieszkańców tak zafascynowały panią Michalinę, że od wielu lat gromadzi i dokumentuje najstarszą wiedzę o tej, jakże pięknej wsi, o której pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1326 roku. O tej najstarszej historii Męciny, legendach, budowie kościołów, właścicielach ziemskich oraz zaradności i pracowitości jej mieszkańców aż do początków XX wieku mówiła Pani Michalina Gawlik, autorka licznych artykułów poświęconych tej miejscowości, które ukazują się od wielu lat w lokalnej gazecie "Skibowy Kamień".

Spotkanie rozpoczął Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, który przywitał panią Michalinę oraz wszystkich uczestników, wśród których byli Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, Franciszek Bieda - Z-ca Wójta Gminy Limanowa , Aleksander Krzysztof - Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Limanowa. Wszyscy zgromadzeni z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prelegentki, pozostając pod ogromnym wrażeniem wiedzy, jaką posiada Pani Michalina.

Uczestnicy spotkania na czele z Wójtem i Aleksandrem Krzysztofem mówili o potrzebie powołania Stowarzyszenia celem wydania publikacji albumowo - książkowej, dokumentującej historię tej pięknej wsi, bogatej w tradycję i dokonania przodków.

Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej i rodzinnej atmosferze. W imieniu zebranych, Wójtowie Gminy Limanowa oraz Dyrektor GBP w Starej Wsi podziękowali Pani Michalinie, prosząc aby to ogromne bogactwo spisanej już wiedzy nie uległo zniszczeniu i zapomnieniu.

J. M.

Liczba wyświetleń: 2306
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne