Pobyt w Belgii w ramach programu Comenius

06.06.2013

W dniach 11-17.03.2013r. grupa ośmiu uczniów wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu wyjechała do Belgii na wymianę w ramach programu Comenius "Métissage et Révélation, la réussite par la différence". W spotkaniu zorganizowanym przez dwie szkoły belgijskie: Ilon Saint Jacques z Namur oraz College Saint- Guibert z Gembloux wzięli także udział przedstawiciele pozostałych szkół partnerskich z Włoch
i Turcji. Celem spotkania było rozwijanie umiejętności komunikacyjnych u uczniów dzięki przebywaniu w międzynarodowym środowisku.

Pierwszego dnia pobytu zostaliśmy przywitani przez nauczycieli oraz uczniów ze szkoły w Gembloux. Przedstawili nam swoją szkołę oraz historię miasta. Tego samego dnia popołudniu pojechaliśmy do Brukseli. Tam zwiedziliśmy: Katedrę św. Michała i św. Guduli, Pałac Królewski, pierwszy na świecie pasaż handlowy - Galeries St-Hubert oraz Sablon- historyczną dzielnicę Brukseli. Kolejnego dnia gościliśmy w Namur. Nauczycieli i uczniowie tamtejszej szkoły przywitali nas bardzo serdecznie. W pracowniach gastronomicznych uczniowie z Namur przygotowali poczęstunek i pokazy dla kolegów z krajów partnerskich. Nasi uczniowie po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych. Nauczyli się piec tradycyjne belgijskie gofry. Następnego dnia gospodarze spotkania zorganizowali wycieczkę do Bois du Cazier- dawnej kopalni, w której w sierpniu 1956 r. doszło do jednej z największych katastrof górniczych. Zginęło wówczas 262 górników, w tym Polacy.

Starsi uczestnicy wymiany mieszkali w domach swoich szkolnych partnerów, gdzie poznawali obyczaje, kulturę, życie codzienne goszczących rodzin, a młodsi razem z nauczycielami w hotelu. Podczas pobytu w Belgii wszyscy realizowali zaplanowany program edukacyjny. Udział w tego rodzaju wymianach daje naszym uczniom niecodzienną możliwość praktycznego posługiwania się językiem francuskim i uczy odwagi korzystania z niego.

Podczas tego wyjazdu poznaliśmy wielu miłych, sympatycznych ludzi, a także zaznajomiliśmy się z kulturą Belgii. Sami godnie reprezentowaliśmy nasz kraj i szkołę. Wyjazd był bardzo udany. W czasie zaledwie tygodnia nawiązaliśmy głębokie przyjaźnie i zebraliśmy cenne doświadczenia.

A oto fragmenty wspomnień, które na zawsze pozostaną w pamięci naszych uczniów.

W dniach 11.03.2013 r. do 17. 03. 2013 r. odbył się wyjazd do Belgii w ramach programu "Comenius". Brali w nim udział uczniowie, którzy uczą się języka francuskiego oraz nauczyciele i Pani Dyrektor Grażyna Stalmach.

W Gembloux mieliśmy miłe przywitanie i poznaliśmy rodziny, które gościły część naszych kolegów i koleżanki.

Wszyscy byli bardzo gościnni.

W szkole zorganizowano dla nas zajęcia, na których mieliśmy szansę wykazać się swoimi zdolnościami. Układaliśmy z własnych postaci napis Polska w języku francuskim oraz piekliśmy gofry, które sami ozdabialiśmy, aby potem je zjeść ze smakiem. Ciekawą zabawą było również malowanie wspólnego obrazu, który tematycznie nawiązywał do Belgii.

Drugiego dnia wybraliśmy się na kręgielnię. Poczatkowo wszyscy mieliśmy kłopoty z trafieniem w kręgle, ale już po kilku próbach szło nam znakomicie. Było bardzo miło i przyjemnie. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie.

W szkole w Namur mieliśmy szansę pobawić się w piekarzy. Po okiem szefa kuchni zrobiliśmy ciasto, z którego potem upiekliśmy pyszne ciastka.

W czasie pobytu w Belgii mieliśmy wiele atrakcji. Zwiedziliśmy Brukselę i region Namur. Jimi okazał się wspaniałym chłopakiem i mam nadzieję, że będziemy się ze sobą kontaktować.

Chciałbym jeszcze raz powtórzyć ten wyjazd. Teraz wiem, że warto uczyć się języków obcych i uczestniczyć w zajęciach projektowych odbywających się w szkole.

Po tygodniowym pobycie w Belgii szczęśliwie wróciliśmy do domu, a w pamięci pozostały piękne wspomnienia.

Alina Górszczyk, Salomea Świder
i uczniowie: Kinga Piechnik, Kinga Pączek, Klaudia Paczek, Dawid Kołodziej

A oto fragmenty wspomnień, które na zawsze pozostaną w pamięci naszych uczniów.

Wszyscy byli bardzo gościnni.

Alina Górszczyk, Salomea Świder
i uczniowie: Kinga Piechnik, Kinga Pączek, Klaudia Paczek, Dawid Kołodziej