Sukcesy uczniów z Mordarki w konkursie pt. "Jak rozwiązywać spory bez przemocy?"

29.04.2013

"Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój". Tak brzmiało hasło uroczystego podsumowania IV edycji Konkursu pt. "Jak rozwiązywać spory bez przemocy?", które odbyło się 19.04.13r. w Katolickiej Szkole w Nowym Sączu w Sali Przemienienia Pańskiego.

Spotkanie zaczęło się od wykładu pani mgr Haliny Czerwińskiej na temat mediacji i korzyści płynących z takiego rozwiązywania sporów, a później nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz dyplomów zwycięzcom poszczególnych konkursów. Z Zespołu Szkół w Mordarce uczniowie wzięli udział w konkursie na pracę literacką, w której w dowolnej formie literackiej mieli wykazać się wiedzą na temat mediacji, jako sposobu pokojowego rozwiązywania konfliktów oraz ukazywać korzyści płynące z wprowadzania pokoju w codziennym życiu. Młodzież z Mordarki w bardzo oryginalny sposób (opowiadanie, dramat, wiersz) przedstawiła swoje pomysły. Spośród 19 nadesłanych z całego województwa prac w kategorii gimnazjum prawie wszystkie nagrodzone miejsca zajęli uczniowie z Mordarki. I tak:

• I miejsce - Justyna Mikołajczyk kl. IIIA
  • II miejsce - Julia Niemiec kl. I
  • Wyróżnienie - Patryk Lupa kl. I

Oprócz konkursu literackiego nasi uczniowie wzięli udział w konkursie dotyczącym wiedzy o mediacjach , który odbył się w czasie uroczystego podsumowania i miał na celu nie tylko sprawdzić wiedzę na temat mediacji rówieśniczej, innych pokojowych metod rozwiązywania konfliktów oraz praktyczną znajomość zasad komunikacji społecznej, ale także poszerzyć wiedzę i wspierać uczniów w pokojowych metodach rozwiązywania sporów rówieśniczych. Drużyna Publicznego Gimnazjum w Mordarce w składzie: Justyna Mikołajczyk Julia Niemiec oraz Patryk Lupa zajęła II miejsce, ale po pierwszych dwóch pytaniach prowadziła i zachwyciła swymi wypowiedziami nie tylko komisję, ale sama panią prezydent, która zapytała: "W której szkole są tacy mądrzy uczniowie?"

Na zdjęciach uczennica przyjmująca nagrodę za I miejsce i gratulacje z rąk wiceprezydent Nowego Sącza pani Bożeny Jawor oraz nagrodzona drużyna ZS w Mordarce.

Małgorzata Dunikowska

• I miejsce - Justyna Mikołajczyk kl. IIIA