"Pozwólcie mi odejść do Domu Ojca"

18.04.2013

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Rybiu odbyło się spotkanie upamiętniające postać Papieża Jana Pawła II pod hasłem: "Pozwólcie mi odejść do Domu Ojca", zorganizowane w 8 rocznicę śmierci. Uroczystość rozpoczął Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi - Jacenty Musiał, który na wstępie przedstawił postać najwybitniejszego Polaka Papieża Jana Pawła II, któremu tyle zawdzięcza świat, Polska i Polacy.
Zawsze powtarzał: "że musimy od siebie wymagać, nawet gdyby inni od nas nie wymagali". Mieliśmy wielkie szczęście i dar od Boga, że dane nam było za naszego życia uczestniczyć w Jego Misji kapłańskiej, biskupiej i papieskiej.

Na uroczystość przybyli między innymi: Zastępca Wójta Gminy Limanowa - Franciszek Bieda, Proboszcz Parafii Nowe Rybie - ks. Kazimierz Basista, katecheci - ks. Kazimierz Śliz, ks. Janusz Liszka, radni Gminy Limanowa- Edward Bugajski, Stefan Hutek, sołtysi wsi Nowe Rybie - Jan Myszka i Starego Rybia- Jerzy Kruczek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu - Grażyna Stalmach, a także artystka- Jolanta Biedroń, autorka portretu Beatyfikowanego Jana Pawła II, który można było zobaczyć podczas uroczystości. W spotkaniu wzięli również udział bibliotekarze z bibliotek gminnych oraz licznie przybyli mieszańcy Nowego Rybia, Rupniowa i okolic. W trakcie spotkania Papieża Jana Pawła II, wspominali wybitni goście: Jerzy Rieger - uczestnik wędrówek turystycznych z ks. Karolem Wojtyłą oraz Urszula J. Własiuk z mężem Tadeuszem z Fundacji Szlaki Papieskie.

Jerzy Rieger to emerytowany profesor z Akademii Muzycznej w Krakowie, wnuk po stronie ojca Romana Reigera- pochodzącego ze Śląska Cieszyńskiego. Dziadek był profesorem i doktorem Honoris Causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Natomiast po stronie matki, jest wnukiem generała Franciszka Latinika obrońcy Śląska Cieszyńskiego dowódcy obrony Warszawy w 1920 r. Odznaczony wieloma nagrodami państwowymi i wojskowymi. Ojcem Pana Jerzego był Andrzej Rieger znany prawnik i prokurator w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Był porucznikiem wojska polskiego, zamordowany został w bestialski sposób w Katyniu. Mamą Pana Jerzego była Antonina, która pracowała w Kurii Krakowskiej w czasie gdy funkcję Metropolity Krakowskiego sprawował Karol Wojtyła. Z sentymentem opowiadał o wspólnych wyprawach z ks. Karolem Wojtyłą, o niezwykłych życiowych lekcjach, które jako towarzysz wędrówek otrzymał od "Wujka", o niezapomnianych rozmowach, które wypełniały wspólne pokonywanie szlaków oraz o śpiewach przy ognisku i codziennej wspólnotowej modlitwie. Nie zabrakło również opowiadań ciekawych anegdot i zabawnych przygód. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowiadań Pana Jerzego, który miał to ogromne szczęście być tak blisko przyszłego Papieża, oraz doświadczać Jego serdeczności, pogody ducha i optymizmu. Jerzy Rieger podkreślał, że Papież był człowiekiem modlitwy, skupienia, ale również jak nikt inny potrafił słuchać innych. Zawsze znalazł czas na rozmowę, refleksję, poradę.

Urszula J. Własiuk Prezes Fundacji Szlaki Papieskie opowiadała o początkach i działalność Fundacji Szlaki Papieskie. W sposób niezwykle interesujący przybliżyła pomysł udokumentowania szlaków, które przemierzał nasz Wielki Rodak, w myśl słów, które wypowiedział w 1979 r. w Nowym Targu: "Pilnujcie mi tych szlaków...". Głównym celem Fundacji jest troska o istniejące szlaki papieskie i tworzenie nowych udokumentowanych papieskich szlaków turystycznych. Działalność ta jest niezwykle cenna, gdyż zabezpiecza ogromny skarb kulturowy, który pozostawił po sobie na naszych ziemiach Błogosławiony dziś Jan Paweł II.

Podziękowania Jerzemu Riegerowi oraz Urszuli Własiuk, którzy nie pobierali żadnych honorarium za spotkanie złożyli Franciszek Bieda oraz Jacenty Musiał. Spotkanie przebiegało niezwykle ciekawie i miało rodzinną atmosferę. Uroczystość była znakomitą okazją do refleksji i wspomnień nad postacią Najwybitniejszego Polaka, któremu tak wiele wszyscy zawdzięczamy.

Maria Trzupek

Maria Trzupek