Debata o sporcie powszechnym

15.02.2013

W dniu 13 lutego br. na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie odbył się "Małopolski Kongres Sportu Powszechnego" zorganizowany z inicjatywy Ministerstwa Turystyki i Sportu. W Kongresie uczestniczyło liczne grono samorządowców oraz osób działających w obszarze turystyki. W spotkaniu udział wzięła także delegacja z Urzędu Gminy Limanowa.

Kongres otworzył prof. Andrzej Klimek - Rektor Krakowskiej AWF, następnie głos zabrał Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa, który mówił o działaniach podejmowanych przez samorząd województwa w dziedzinie sportu. Wspomniał on też o aspiracjach - aby Małopolska była organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.

Kolejno głos zabrała Minister Sportu - Joanna Mucha, dziękując na wstępie wszystkim za to, co obecnie dobrego się dzieje w dziedzinie sportu. Jak jednak podkreśliła zmiany są potrzebne, gdyż statystyki są zatrważające. Według przedstawionych przez nią prognoz dzisiejsi 10 - latkowie z powodu otyłości oraz braku aktywności ruchowej będą żyć o ok. 5 lat krócej niż ich rodzice. Brak ruchu jest przyczyną wielu chorób, a jak wynika z przeprowadzonych analiz niewielki procent osób w Polsce uprawia sport cyklicznie. Pani Minister przyznała też, że przy kolejnym podziale dotacji z Ministerstwa priorytetem będą właśnie zadania związane z rozwojem sportu powszechnego, w szczególności z budową sal gimnastycznych. Jak podkreśliła należy dostosować ofertę sportową do odpowiedniego wieku i potrzeb osób, ważne jest również by sport nie był pojmowany jako "źródło kosztów", ale jako źródło "dobra społecznego". Konieczna jest wzajemna współpraca zarówno osób jak i organizacji działających w sporcie, a podstawowym celem jest, aby coraz bogatsza infrastruktura sportowa służyła społeczeństwu.

W mającej miejsce podczas spotkania dyskusji z Panią Minister poruszano wiele różnych problemów za jakimi borykają się samorządy oraz organizacje i związki sportowe. Jak podkreśliła Minister Mucha wszystkie nakreślane problemy z jakimi ludzie sportu borykają się na co dzień są nieocenione dla odpowiedniego przygotowania planowanej reformy sportu. Stąd pomysł organizacji Kongresów, podczas których wymieniane są doświadczenia i nakreślane problemy, dla których szukane będą najlepsze rozwiązania.

Pani Minister oraz Marszałek Sowa przypomnieli również jak wiele obiektów sportowych powstało w Małopolsce w ostatnich latach dzięki współpracy i zaangażowaniu rządu i samorządu - jest to m.in. 195 "Orlików", którymi Małopolska może się poszczycić.

Podczas spotkania głos zabrali także: snowboardzistka, Posłanka - Jagna Marczułajtis - Walczak oraz Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Poseł - Ireneusz Raś. W Kongresie uczestniczyli ponadto: Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego - Jacek Krupa.

W naradzie z ramienia Urzędu Gminy Limanowa wzięli udział Sekretarz Gminy - Marek Ziaja oraz pracownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy - Kinga Górlińska-Leśniak.