AKCJA POLICJI I ARiMR W NOWYM RYBIU

18.02.2013

Dnia 7 lutego 2013 r. w Szkole Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Nowym Rybiu miało miejsce spotkanie dzieci z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji w Limanowej Aspirant Sztabową Marią Szubryt na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz spokoju i pewności człowieka w kręgu grupy społecznej. Akcja została zorganizowana dzięki wsparciu Powiatowego Biura Agencji
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Limanowej, które reprezentowały - Irena Szewczyk i Justyna Piechnik.

Aspirant Sztabowa Maria Szubryt przypomniała dzieciom o tym, jak należy się zachować na drodze, aby uniknąć wypadku. Omówiła zasady, prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego. Wytłumaczyła, jak bezpiecznie i widocznie poruszać się po drodze.

Pani Policjant w czasie spotkania skupiła się również na przeciwdziałaniu zachowaniom negatywnym, jakie najczęściej mają miejsce w szkole np. reagowanie złością, przekleństwa, popychanie, stalking . Dała dzieciom do zrozumienia, że takie zachowania jak stosowanie przemocy fizycznej, czy psychicznej w stosunku do kolegów i koleżanek jest karalne, gdyż każdy człowiek ma prawo do wolności i nienaruszalności cielesnej. Dzieci zrozumiały, że ich obowiązkiem jest panowanie nad emocjami i wybuchami złości. Zostały również przekonane, że człowiek ma prawo czuć się dobrze wszędzie i w każdym środowisku. Szczególną uwagę zwróciła na to, że dziecko ma zawsze możliwość szukania wsparcia i zainteresowania swoim problemem u osoby dorosłej.

Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa na drodze i stokach narciarskich. Na koniec spotkania aktywnie słuchający uczniowie uczestniczyli w konkursie wiedzy zorganizowanym przez Aspirant Sztabową Marię Szubryt, a nagrody wręczyły - Irena Szewczyk i Justyna Piechnik. Ponadto wszyscy uczniowie od Powiatowego Biura ARiMR w Limanowej otrzymali odblaskowe kamizelki, które z pewnością przyczynią się do wzrostu ich bezpieczeństwa po zmroku. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników.

Małgorzata Ryś

Małgorzata Ryś