O LIMANOWSKIM SKARBCU

30.01.2013

1 lutego br. w limanowskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się promocja monografii Banku Spółdzielczego w Limanowej. Jest to publikacja naprawdę pięknie wydana, bogata w różnorodne fotografie i kompleksowo ujmująca historię tej instytucji - od czasów powołania do życia Towarzystwa Zaliczkowego (początki spółdzielczej działalności bankowej) aż po czasy bieżące. Warto poznać tę historię, bo dotyczy ona nie tylko Banku jako instytucji, ale jest też istotnym wycinkiem przeszłości miasta i jego życia społecznego. Zapraszamy na spotkanie. - zachęcają organizatorzy.

Pełna nazwa monografii nosi tytuł "Z historycznego skarbca. 135 lat Banku Spółdzielczego w Limanowej". Autorem tekstu jest znany limanowski regionalista Jerzy Bogacz. Jak wspomniano - publikacja jest bogato zdobiona różnymi materiałami ikonograficznymi: fotografiami, kopiami ważnych historycznych dokumentów, druków, itp. Książka zawiera też wspomnienia i relacje, co jeszcze bardziej uplastycznia jej treść. W trakcie spotkania m.in. Jerzy Bogacz przedstawi multimedialną prezentację materiałów, które nie zmieściły się w książce. Zaplanowany jest również występ kolędniczy uczniów jednej z limanowskich szkół.

Z "Zakończenia" monografii: Każde globalne zjawisko ma swój lokalny wymiar. Tak jest i z rolą spółdzielczych instytucji kredytowych: mimo, że obecnie banków w Limanowej jest wiele, to właśnie tu - w limanowskim Banku Spółdzielczym - panuje od lat największy ruch, a klientów nie zrażają nawet tworzące się od czasu do czasu kolejki. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można bez trudu na kartach tej jubileuszowej opowieści.

Spotkanie promocyjne odbędzie się 1 lutego w budynku limanowskiej biblioteki (ul. M.B. Bolesnej 13). Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.