Święty Mikołaj istniał naprawdę!

05.12.2012

Pomimo, że świadectwa o Mikołaju są dość skąpe nie ulega wątpliwości, że popularny dziś Święty istniał naprawdę. Jego życiorys składa się w zasadzie z jednej, bardzo istotnej informacji. W IV wieku naszej ery Mikołaj był biskupem w jednej z parafii w Azji Mniejszej, dokładnie w miasteczku Mira. Zapisy, które dotyczą poczynań biskupa Mikołaja mówią o nieustannej pomocy, której udzielał bezinteresownie, wszystkim ludziom w potrzebie. To
właśnie dobro, czynione bez rozgłosu, z dobroci serca i miłości do ludzi, stało się symbolem w kulturze chrześcijańskiej. W pismach odnajdujemy też zapiski o wielu cudach, które czynił Mikołaj, a także o prezentach, którymi obdarowywał ludzi.

Dlaczego 6 grudnia kupujemy prezenty?

Zwyczaj kupowania prezentów na 6 grudnia ma swoje korzenie już w XVIII wieku. Wówczas, na pamiątkę szczodrobliwości biskupa Mikołaja, obdarowywano wyłącznie dzieci. Data jest o tyle znacząca, że jest to dzień śmierci Świętego Mikołaja. Początkowo kult Mikołaja rozwinął się wśród kręgu chrześcijaństwa wschodniego, głównie w Polsce. Jednak już w niedługim czasie kult ten rozszerzył się na cały świat.

Początkowo Święty Mikołaj utożsamiany był jedynie z dniem 6 grudnia, dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez mikołajowych prezentów. W zależności od części świata prezenty znajdujemy pod poduszką, w skarpecie, pod choinką, w butach… Chociaż czas jego aktywności przypada na krótki czas w roku, niewątpliwie to jeden z najbardziej zapracowanych świętych.

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Na pytanie naszych pociech: "Gdzie mieszka Święty Mikołaj?" bez zastanowienia odpowiadamy, że w Laponii (Finlandia). Jednak mało osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę skąd wzięła się ta "plotka". Jej początek datuje się na lata 20. XX wieku, kiedy to jeden z fińskich dziennikarzy w swoim programie telewizyjnym wymyślił historię o Świętym Mikołaju, której miejsce akcji umieścił właśnie w Finlandii. Kilkanaście lat temu Laponia została oficjalnie "przekazana" Świętemu Mikołajowi. Uroczystości tej przewodniczył minister spraw zagranicznych Finlandii.

Dlaczego 6 grudnia kupujemy prezenty?

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?