Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy w 2012 roku

08.12.2012

Rok 2012 dla KGW z Makowicy był bardzo udany, bogaty w różne przeżycia artystyczne i kulinarne.

21 kwietnia KGW wzięło udział w VI już Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych "Pogórzańskie Gody", który co roku odbywa się w Łużnej. Koło wystąpiło z zakwalifikowanym podczas ubiegłorocznego małopolskiego
przeglądu dorobku KGW programem "Przy skubaniu wołny" i zdobyło III miejsce w kategorii grup obrzędowych.

18 maja członkowie KGW wzięli udział w XXX Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych "Druzbacka" w Podegrodziu i mogą poszczycić się następującymi osiągnięciami: II miejsce w śpiewie solowym zdobyła Magdalena Dudek, III miejsce uzyskał Drużba Weselny - Tadeusz Golonka, również III miejsce - żeńska grupa śpiewacza, zaś męska grupa otrzymała wyróżnienie w postaci dyplomu. Jest to tym bardziej wielki sukces, zważywszy na fakt, że komisja musiała poddać ocenie aż 145 prezentacji konkursowych.

18 sierpnia Koło wystąpiło gościnnie z programem "Przy skubaniu wołny" podczas odbywającego się w Szczyrzycu I Festiwalu "Smaki Beskidu Wyspowego", którego współorganizatorem była LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska".

Członkowie KGW z Makowicy mieli też w tym roku zaszczyt uczestniczyć w obchodach gminnych dożynek w Spytkowicach (powiat nowotarski), które odbyły się 26 sierpnia. Panie (a także i panowie) wzięły udział w zorganizowanym przy tej okazji konkursie na najsmaczniejszy pieróg, zdobywając nagrodę za największą liczbę ulepionych pierogów. Koło z Makowicy zostało zaproszone do Spytkowic przez tamtejsze Koło Gospodyń, na czele z przewodniczącą p. Beatą Rzeszótko.

9 września przedstawiciele Koła uczestniczyli w IV Festiwalu Kulinarnym "Kociołek Galicyjski", który rokrocznie odbywa się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Jako potrawę konkursową przygotowali trzęsionkę wielkanocną, a oprócz tego serwowali takie przysmaki, jak: gołąbki, pierogi ruskie, chleb ze smalcem, ciasta, placki ziemniaczane, kapuśniorka z żeberkiem, przetwory z ogórków, kapusta z grochem i klopsy.

Również we wrześniu Koło wzięło udział w zorganizowanym przez LGD "Przyjazna Ziemia Limanowska" konkursie kulinarnym na "najlepszą potrawę lokalną", który miał miejsce w Mordarce, przygotowując jako danie konkursowe kapuśniorkę z żeberkiem.

W październiku członkinie Koła występowały ze śpiewem podczas tegorocznej XXXVIII "Limanowskiej Słazy" i mogą poszczycić się następującymi wynikami: II miejsce zdobyła Magdalena Dudek w konkursie śpiewu solowego, zaś grupa śpiewacza otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy Kołu z Makowicy udanego roku 2012, a na nadchodzący nowy rok życzymy zdrowia, wytrwałości, inwencji twórczej i wielu kolejnych sukcesów.

M.D.

M.D.