INFORMACJA O XX SESJI RADY GMINY LIMANOWA

27.11.2012

W dniu 23 listopada 2012 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa odbyła się XX sesja Rady Gminy Limanowa. W obradach sesji, oprócz radnych, udział wzięli kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, kierownicy wydziałów Urzędu Gminy, sołtysi z terenu gminy, a także zaproszeni goście.

Na początku obrad, Rada Gminy Limanowa przyjęła Rezolucję w sprawie zamiaru przeniesienia Dyspozytorni Medycznej w Limanowej do Miasta Tarnowa, w której wyraża stanowczy sprzeciw wobec takiej decyzji.

Następnie radni zapoznali się z informacją Wójta Gminy o działalności w okresie międzysesyjnym.

Głównym punktem posiedzenia było przyjęcie uchwał w sprawie:

• określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,
  • ustalenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na terenie Gminy Limanowa,
  • zatwierdzenia taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków realizowane przez Urząd Gminy Limanowa,

a także uchwał dotyczących systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Limanowa, wynikających ze znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przyjęcie uchwał na sesji poprzedzone było ich wnikliwą analizą na wspólnym posiedzeniu Komisji Finansów i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Planowania Przestrzennego.

Jedną z podstawowych uchwał podjętych przez radę gminy dotyczących systemu gospodarki odpadami komunalnymi był Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Limanowa, jak również uchwała w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która określa stawkę opłaty a także sposób jej obliczenia. To, ile zapłaci jedno gospodarstwo domowe zależy od liczby mieszkańców. Podstawą naliczenia opłaty będzie deklaracja składana przez właściciela nieruchomości. Aby upowszechnić selektywne zbieranie odpadów określono niższą stawkę opłaty, jeżeli odpady będą zbierane w sposób selektywny.

W dalszej części obrad radni podjęli uchwały w sprawie:

• przyjęcia Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Limanowa na lata 2012 – 2032,
  • rozpatrzenia skargi Pani Władysławy Dudek na działalność Wójta Gminy Limanowa,
  • rozpatrzenia skargi Pana Zygmunta Kolawy na działalność Wójta Gminy Limanowa,
  • wyrażenia zgody na przedłużenie umów najmu lokali z ich dotychczasowymi najemcami,
  • podziału Gminy Limanowa na obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Ponadto radni w ramach interpelacji i wniosków poruszyli problemy z:

• oznakowaniem osiedli i przysiółków gminy, co zapewni łatwiejszy dojazd służbom ratowniczym,
  • interwencją do władz miasta Limanowa w sprawie wyznaczenia bezpłatnych miejsc parkingowych dla mieszkańców na terenie Limanowej.

Odpowiedzi na poruszane problemy udzielił Wójt Gminy.

Głównym punktem posiedzenia było przyjęcie uchwał w sprawie:

• określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,

W dalszej części obrad radni podjęli uchwały w sprawie:

• rozpatrzenia skargi Pana Zygmunta Kolawy na działalność Wójta Gminy Limanowa,

Ponadto radni w ramach interpelacji i wniosków poruszyli problemy z:

Odpowiedzi na poruszane problemy udzielił Wójt Gminy.