"Cyfrowa szkoła" w Męcinie

25.11.2012

Nie od dziś wiadomo, że szkoła powinna kształcić dzieci i uczyć przydatnych w życiu umiejętności. Wymogiem czasów jest, aby robiła to w ciekawy i nowoczesny sposób, o czym doskonale wie kierująca placówką Pani Dyrektor Maria Lupa. Szansą na realizację tych postulatów jest program "Cyfrowa Szkoła", który jest realizowany w Zespole Szkół nr 1 w Męcinie.

Ten rządowy program służy rozwijaniu kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych. W województwie małopolskim swój udział w programie zgłosiły 383 szkoły ze 108 gmin. Wymagania formalne spełniły wnioski z 97 placówek (46 samorządów). Zespół Szkół nr 1 w Męcinie, jako jedyny w Powiecie Limanowskim i Gminie Limanowa, został wytypowany do realizacji rządowego programu "Cyfrowa szkoła" - wariant drugi.

Dzięki udziałowi w tym pionierskim przedsięwzięciu nasze klasopracownie zostały wyposażone w sprzęt multimedialny. Placówka wzbogaciła się o 70 notebooków dla uczniów klas IV, V oraz 5 laptopów dla nauczycieli, urządzenie wielofunkcyjne, system do zbierania i analizowania odpowiedzi. W zamian za to zobowiązaliśmy się wykonać określone w programie zadania związane m.in. z doskonaleniem nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie nauczania.

Lekcje z wykorzystaniem komputera mają na celu nie tylko uatrakcyjnienie zajęć, ale również odciążenie uczniowskich plecaków, dzięki wykorzystaniu w pracy z dziećmi e-podręczników, które obecnie oferuje większość wydawnictw. Warto podkreślić, że uczniowie będą mogli korzystać z laptopów w domu. Kolejnym atutem "Cyfrowej Szkoły" jest wyrabianie u wychowanków nawyku korzystania z wartościowych materiałów edukacyjnych oraz wpojenie im idei, że laptop służy nie tylko do rozrywki, ale jest środkiem do nabycia odpowiednich kwalifikacji niezbędnych do samorealizacji w społeczeństwie informacyjnym.

Praca z wykorzystaniem technologii informacyjno - komunikacyjnej w Zespole Szkół nr 1 nie jest żadnym novum, bowiem placówka, utrzymująca się w czołówce najlepszych szkół w powiecie i gminie, od lat dysponuje i wykorzystuje sprzęt w postaci tablic interaktywnych, projektorów, tabletów czy komputerów stacjonarnych. Jednakże projekt ministerialny wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Jest jednocześnie wyzwaniem i optymistyczną wizją nowej ery multimediów w dziedzinie dydaktyki.