Mapy popytu – ankieta UKE

07.10.2012

Urząd Komunikacji Elektronicznej, aby zapobiec cyfrowemu wykluczeniu mieszkańców i ułatwić im dostęp do telefonii stacjonarnej oraz internetu, opracował tzw. „mapy popytu”.

Mapy te pokazują, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie mieszkańców na usługi telefonii stacjonarnej, szerokopasmowego internetu oraz bezpłatne lub tanie hotspoty i gdzie te usługi są niedostępne. Dane te są bardzo cenne zarówno dla większych operatorów, jak i dla lokalnych przedsiębiorców.

Mapy pozwolą dotrzeć im do miejsc, gdzie takich usług brakuje, dzięki czemu mieszkańcy zyskają długo oczekiwany dostęp do telefonu czy internetu.

Mapy popytu opracowane zostały w roku 2009 i wymagają aktualizacji. W związku z tym Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił ankiety, które pozwolą na aktualizację map. Ankiety można wypełniać elektronicznie, na stronie: http://www.mapa, uke.gov.pl/