KUCZOK PRZYJEŻDŻA DO LIMANOWEJ!

02.10.2012

5 października w limanowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem, jednym z najbardziej znanych i poczytnych polskich pisarzy. Początek o godzinie 17.00.

Dzięki współpracy naszej biblioteki i klubu literackiego z ogólnopolskim projektem Dyskusyjnych Klubów Książki oraz wsparciu finansowemu Instytutu Książki, udało nam się zaprosić do Limanowej jednego z najpoczytniejszych współczesnych prozaików
polskich. I proszę wierzyć - nie jest to żaden sytuacyjny marketing. Jego powieść "Gnój" (debiutancką!) w 2004 roku uhonorowano NIKE - najważniejszą polską nagrodą literacką - a nakręcony na jej podstawie film "Pręgi" (ze scenariuszem autora) zdobył z kolei najbardziej prestiżową nagrodę filmową czyli gdyńskie "Złote Lwy". Jego następna książka "Senność" także została zekranizowana. Główne role zagrali w filmie Małgorzata Kożuchowska i Michał Żebrowski. Myślę, że warto po prostu spotkać się z tym autorem, posłuchać co ciekawego i istotnego ma do powiedzenia, podyskutować.
- zachęca Joanna Michalik, pełnomocnik burmistrza ds. MBP.

Ostatnim książkowym dokonaniem autora są wydane w 2010 roku "Spiski. Przygody tatrzańskie". Obecnie pisarz pracuje nad nową książką. Ma być tematycznie związana z jego drugą pasją - speleologią. Nie wiem czy tylko drugą, bo tych pasji Wojciech Kuczok ma chyba więcej. Prócz literatury i jaskiń można na pewno wymienić jeszcze film czy chociażby futbol. Zna się też na winach, pisuje o tym w fachowej prasie. Jego książki, ich premiery to są faktyczne literackie wydarzenia, których nie trzeba podbijać dodatkową promocją. I co istotne: są ciepło przyjmowane nie tylko przez "branżę" i krytyków, ale przede wszystkim przez czytelników. A jego ostatnia książka "Spiski" nam, mieszkańcom Limanowszczyzny, może być też literacko bliska choćby z tego powodu, że jej akcja rozgrywa się tuż za miedzą, w Bukowinie Tatrzańskiej. Cuda i dziwy się na jej kartach dzieją, proszę wierzyć. Realizm magiczny, którego Garcia Marquez by się nie powstydził. Cóż więcej? Zapraszamy do biblioteki w piątek. Będzie okazja poznać tego brawurowego pisarza, zdobyć autograf czy podyskutować. - dodaje Sławek Łużny, koordynator Limanowskiego Klubu Literackiego. Początek spotkania o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Wojciech Kuczok. Chorzowianin. Prozaik, scenarzysta, krytyk filmowy, speleolog (m.in. odkrywca dwóch jaskiń). Autor głośnych powieści Gnój (Nagroda NIKE 2004, Nagroda NIKE Czytelników 2004, nagroda PASZPORT POLITYKI 2003), Senność (zekranizowana, przełożona na język niemiecki i rosyjski) oraz Spiski (2010). Gnój przełożono na 15 języków. Na podstawie tej książki autor napisał scenariusz do filmu Pręgi w reżyserii Magdaleny Piekorz z Michałem Żebrowskim, Janem Fryczem i Agnieszką Grochowską w rolach głównych (nagroda główna Złote Lwy 2004 na Festiwalu Filmowym w Gdyni). Ponadto pisuje eseje i felietony do prasy. Jest wielkim kibicem Ruchu Chorzów. Zna się na winach.

- zachęca Joanna Michalik, pełnomocnik burmistrza ds. MBP.