Zespoły Regionalne Beskidu Wyspowego wystąpiły w Słopnicach

17.09.2012

Na zakończenie pieszych wypraw po Beskidzie Wyspowym organizowanych w ramach akcji "Odkryj Beskid Wyspowy" w dniu 16 września br. w Słopnicach odbył się "II Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego - Beskidzka Podkówecka 2012".

Z gminy Limanowa wystąpił Zespół Regionalny "Pasierbiocki" działający przy Zespole Szkół w Pasierbcu. Zespół ten istnieje od 1997 r. i liczy 35
osób. Kierownikiem muzycznym Zespołu jest Krzysztof Puch, a choreografią zajmuje się Sławomir Bryniak. Podczas występu w Słopnicach "Pasierbiocki" wystąpiły z programem pt. "Tańce i zabawy w pokoleniach". Na występ do Słopnic Zespół przyjechał wraz z Kierownikiem - Dyrektor Zespołu Szkół w Pasierbcu Rozalią Kuchta.

W Festiwalu udział wzięło 8 zespołów z gmin Jodłownik, Limanowej, Mszany Dolnej, Lubnia, Dobrej, Niedźwiedzia i Rabki-Zdroju. Gościem specjalnym, festiwalu był zespół "GORGANY" ze Lwowa. Wszystkie występujące zespoły regionalne prezentowały folklor w formie tradycyjnej. Występy oceniała komisja w następującym składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog, Benedykt Kafel - etnograf, Piotr Lulek - regionalista i Zofia Skwarło - regionalista - choreograf, która przyznała następujące miejsca i nagrody rzeczowe:

w kategorii dziecięco-młodzieżowej trzy równorzędne I miejsca dla:
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "PNIOKI" z Sadku-Kostrzy,
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "MALI SŁOPNICZANIE" ze Słopnic,
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "ROBCUSIE" z Rabki-Zdroju.

Dwa równorzędne III miejsca dla:
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "PASIERBIOCKI" z Pasierbca,
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "CYRNIAWA" z Krzeczowa.

W kategorii wiekowej dorosłych:

I miejsce dla:
Zespołu Regionalnego "JURKOWIANIE" z Jurkowa,

II miejsce dla:
Zespołu Folklorystycznego "PORĘBIAŃSKI RÓD" z Poręby Wielkiej,

III miejsce dla:
Zagórzańskiego Zespołu Folklorystycznego "DOLINA MSZANKI" z Mszany Górnej.

Fundatorem nagród dla zespołów występujących podczas Festiwalu była gmina Słopnice. W trakcie uroczystości Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys serdeczne podziękował wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w organizację festiwalu, a w szczególności Czesławowi Szynalikowi - pomysłodawcy "BESKIDZKIEJ PODKÓWECKI" oraz akcji "ODKRYJ BESKID WYSPOWY".

Festiwal był na bardzo wysokim poziomie, a występy prezentujących się Zespołów wzbudziły zachwyt wśród uczestników uroczystości.

J.M.

w kategorii dziecięco-młodzieżowej trzy równorzędne I miejsca dla:
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "PNIOKI" z Sadku-Kostrzy,
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "MALI SŁOPNICZANIE" ze Słopnic,
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "ROBCUSIE" z Rabki-Zdroju.

Dwa równorzędne III miejsca dla:
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "PASIERBIOCKI" z Pasierbca,
Dziecięcego Zespołu Regionalnego "CYRNIAWA" z Krzeczowa.

W kategorii wiekowej dorosłych:

I miejsce dla:
Zespołu Regionalnego "JURKOWIANIE" z Jurkowa,

II miejsce dla:
Zespołu Folklorystycznego "PORĘBIAŃSKI RÓD" z Poręby Wielkiej,

III miejsce dla:
Zagórzańskiego Zespołu Folklorystycznego "DOLINA MSZANKI" z Mszany Górnej.

J.M.