"Zbyrkadło" oraz "Parzenica Góralska" dla Zespołu "Spod Kicek" z Mordarki

24.09.2012

"Zbyrkadło" oraz "Parzenicę Góralską" zdobył Zespół "Spod Kicek" z Mordarki podczas tegorocznego 44. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Zespół z naszej gminy wystąpił wśród licznego grona zespołów z różnych części świata.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to jedna z najstarszych i najpopularniejszych imprez folklorystycznych w Europie. Festiwal ma unikatową
formułę, jest bowiem wielkim konkursem, w którym przedstawiciele ludzi gór z różnych krajów walczą o "Złotą", "Srebrną" i "Brązową Ciupagę". Zmagania toczą się w trzech kategoriach: folklor tradycyjny, folklor tradycyjnie opracowany oraz folklor stylizowany.

W tym roku "Złote Ciupagi" powędrowały do zespołów z Francji, Węgier, Hiszpanii, oraz Bułgarii i Turcji, "Srebrne Ciupagi", które przyznano tylko w kategorii zespołów tradycyjnych - do Włoch i zespołu regionalnego "Brenna" z Brennej - Polska, a "Brązowe Ciupagi" zdobyły zespoły z Macedonii i Słowacji.

Dorobek Zespołu "Spod Kicek" z Mordarki wzbogacił się o "Parzenicę Góralską", którą przyznano także trzem innym zespołom z Polski oraz grupom z Bośni i Hercegowiny, Armenii i Nepalu.

W wiosce festiwalowej rozdano także nagrody w Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych. W kategorii ludowych zespołów instrumentalnych (kapel) "Zbyrkadło" przyznano kapeli Zespołu Regionalnego "Spod Kicek" z Mordarki, doceniając wartości etnograficzne, wykonawcze i artystyczne. Kapela Zespołu "Spod Kicek" wystąpiła w licznym gronie 22 kapel z różnych krajów i była jedną z czterech które otrzymały tak wysokie wyróżnienie - podobne otrzymały także kapela zespołu "Sasun" z Armenii, kapela grupy "KocaeliArmelit" z Turcji oraz kapela Adama Karpiela z Kościeliska.

Zespołowi z Mordarki życzymy dalszych sukcesów!

KPTS

Zespołowi z Mordarki życzymy dalszych sukcesów!

KPTS