Małopolski Przegląd KGW

19.09.2012

W dniu 23 września br. w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach odbędzie się "Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich". Gminę Limanowa i Powiat Limanowski na Przeglądzie będzie reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny. Koło to zdobyło I miejsce na "Powiatowym Przeglądzie KGW" w Pasierbcu i tym samym zostało zakwalifikowane przez Jury na
Małopolski Przegląd. Koło oprócz prezentacji kuchni regionalnej i wykonania rózgi weselnej przedstawi program artystyczny pt. "Maglowanie".

Oprócz naszego Koła na Małopolskim Przeglądzie zaprezentuje się również dziewięć innych Kół: KGW z Kobylanki (pow. gorlicki), KGW WŁOŚCIANKI z Łoniowej (pow. brzeski), KGW z Krzywopłot (pow. olkuski), KGW z Przeciszowa (pow. oświęcimski), KGW z Pcimia (pow. myślenicki), KGW z Karniowic (pow. chrzanowski), KGW z Olchawy (pow. bocheński), KGW WESOŁE KUMOSZKI z Tomaszowic (pow. krakowski) i KGW z Kokotowa (pow. wielicki).

Celem organizowanego Przeglądu jest kultywowanie tradycji kulturalnych i kulinarnych KGW, które właśnie zajmują się pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego swych praojców. Koła te kultywują tradycje związane z pieśniami ludowymi, zwyczajami obyczajowymi, tańcem, gwarą oraz regionalną kuchnią. Są one jedną z prężnie działających organizacji pozarządowych, a uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach wykazują troskę o rozwój kultury, patriotyzmu oraz uszanowania "małych ojczyzn". Wiele spośród Kół prowadzi swoją działalność ponad pół wieku. Działalność ta prowadzona jest społecznie, bez pobierania żadnych honorariów, dlatego też wszelkie poczynania należy cenić, szanować i wspierać.

KGW z Męciny życzymy sukcesu na Małopolskim Przeglądzie.

Jacenty Musiał

Szczegółowy program Małopolskiego Przeglądu

KGW z Męciny życzymy sukcesu na Małopolskim Przeglądzie.

Jacenty Musiał

Szczegółowy program Małopolskiego Przeglądu