I miejsce KGW Męcina na Małopolskim Przeglądzie Kół Gospodyń Wiejskich

24.09.2012

Główne Trofeum "Niezbędnik Gosposi" otrzymało KGW z Męciny na 4. Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się w niedzielę w Marcinkowicach. Koło z naszej gminy prezentowało się wśród grona 11 Kół z 11 powiatów woj. małopolskiego.

Podczas 4. Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół
Gospodyń Wiejskich wystąpiły koła z powiatów: brzeskiego, bocheńskiego, chrzanowskiego, gorlickiego, krakowskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego i wielickiego.

Komisja Artystyczna w składzie: Maria Brylak-Załuska /etnograf/ z Nowego Sącza - przewodnicząca, Lucyna Kmak /specjalista ds. gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki/ - Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Jadwiga Adamczyk /muzyk/ - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Benedykt Kafel /etnograf/ - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oceniała prezentacje artystyczne, wspaniałe dzieła sztuki kulinarnej i wykonane na miejscu tradycyjne różdżki weselne.

Pierwsze miejsca w konkursie tradycyjnych scenek obyczajowych przypadły KGW z Męciny i WESOŁYM KUMOSZKOM z KGW Tomaszowice, w konkursie potraw regionalnych - LOKALNEJ GRUPIE DZIAŁANIA z Tylmanowej, WESOŁYM KUMOSZKOM z KGW Tomaszowice i KGW z Kokotowa, w konkursie plastyki obrzędowej za wykonanie różdżek weselnych - KGW z Kobylanki, WŁAŚCIANKOM z KGW Łoniowa oraz KGW z Męciny. Główne Trofeum "Niezbędnik Gosposi" wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 900,00 zł oraz nagrodę rzeczową wręczono KGW z Męciny.

Nagrody na zakończenie przeglądu wręczali Wiesław Janczyk - Poseł na Sejm RP, Bronisław Dutka - Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Jan Puchała - Starosta Limanowski.

Nasz występ musiał przypaść do gustu nie tylko Jurorom, ale także widzom gdyż nasze Koło zaproszone zostało na Festiwal "Talia-Korzenie", który odbędzie się w listopadzie w "Sokole" - mówi Stanisława Oleksy z Męciny - Organizacyjnie wszystko było bardzo dobrze przygotowane, nie mniej jednak największym mankamentem były za małe nagrody, które otrzymały poszczególne Koła. Myślę, że w przyszłości musi się to zmienić gdyż przyjazd na Małopolski Przegląd to duży wysiłek organizacyjny i logistyczny, a otrzymywane nagrody to jedna z form wsparcia działalności Kół. My mieliśmy bardzo blisko, ale inne Koła musiały dojechać na występ z odległych powiatów.

Organizatorami 4. Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich byli: MCK "Sokół" Nowy Sącz, Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, a współorganizatorami: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu oraz Lokalna Grupa Działania Korona Sądecka w Klęczanach.

To kolejny sukces Koła Gospodyń Wiejskich z Męciny na tak prestiżowym Przeglądzie, przypomnijmy - Koło z Męciny I miejsce zdobyło również na II Małopolskim Przeglądzie w 2010 r.

Sukcesy naszych Kół są możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu członkiń Kół w ich trosce o zachowanie dziedzictwa kulturowego swych "Małych Ojczyzn" oraz dzięki organizowanym przez gminę Limanowa gminnym i powiatowym Przeglądom, których organizacja przyczynia się do ciągłego wzrostu poziomu występów.

Członkiniom KGW z Męciny gratulujemy kolejnego sukcesu i życzymy dalszych tak wspaniałych występów!

JM

(fot. WŻ - MCK "Sokół" Nowy Sacz)

Podczas 4. Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół

JM