Strategia zarządzania zmianą gospodarczą dla Powiatu Limanowskiego - podsumowanie prac

18.07.2012

Dnia 19 lipca w Starostwie Powiatowym w Limanowej miała miejsce podsumowująca konferencja, dotycząca strategii zarządzania zmianą gospodarczą dla Powiatu Limanowskiego. Opracowana strategia powstała z udziałem głównych podmiotów lokalnych. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W opracowaniu brali udział
reprezentanci 20 środowisk biznesowych i samorządowych. Urząd Gminy Limanowa reprezentowali Jacenty Musiał i Kinga Górlińska - Leśniak, natomiast Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi - Maria Trzupek i Małgorzata Wiśniewska.

Zarządzanie zmianą gospodarczą jest niezwykle istotnym procesem, jak przedstawił to dr Piotr Markiewicz, ekspert Instytutu Turystyki w Krakowie, polega na zastosowaniu wiedzy, umiejętności, metod i technik do działań określonych w procesie zmian, których celem jest zaspokajanie potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej.

Na konferencji wystąpili: Starosta Powiatu Limanowskiego - Jan Puchała, który wygłosił referat: "Co przed nami? Co nam grozi? Jakie są nasze atuty w gospodarce?", Prezes Instytutu Turystyki w Krakowie - dr Tadeusz Burzyński z referatem: "Zarządzanie zmianą gospodarczą - konieczność czy modny konsulting?", Ekspert Instytutu Turystyki w Krakowie - dr Piotr Markiewicz: "Strategia Zarządzania Zmianą Gospodarczą" i "Turystyka jako innowacja Powiatu Limanowskiego", właściciel Wyciągu Narciarskiego SKI Lubomierz - Piotr Popiela: "Partnerstwo lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego Powiatu Limanowskiego" oraz Dyrektor Rozwoju Wydziału Gospodarczego i Infrastruktury Starostwa Powiatowego w Limanowej - Stanisław Gorczowski: "Południowomałopolska sieć edukacji zawodowej". Ostatecznym wynikiem współpracy jest inicjatywa utworzenia klastra jako dobrowolnego stowarzyszenia podmiotów z branży turystycznej, gastronomicznej, stowarzyszeń agroturystycznych itp.

Podsumowując prace, Prezes Instytutu Turystyki - dr Tadeusz Burzyński stwierdził, że współczesny rynek jest rynkiem trudno przewidywalnym, gdzie tempo zmian nie pozwala na precyzyjne, dugo, a nawet średnioterminowe prognozy. Jedyną pewną rzeczą na takim rynku jest zmiana. Dlatego też konieczna jest strategia aktywna przedsiębiorstw i ich otoczenia z zastosowaniem nowych instrumentów zarządzania. Limanowski Klaster Turystyczny jest nowością w Powiecie Limanowskim, jest innowacyjną odpowiedzią na nowe wyzwania gospodarcze.

Efektem współpracy jest wydana broszura "Partnerstwo Lokalne na rzecz rozwoju gospodarczego Powiatu Limanowskiego", która będzie dostępna w bibliotekach Gminy Limanowa.

Maria Trzupek

Maria Trzupek