Góra będzie produkować prąd?

31.07.2012

Trzydzieści hektarów na wzgórzu w tzw. enklawie Płanki w Pisarzowej chce wydzierżawić firma Energy Invest z Ustki. Zamierza tam zainstalować kolektory słoneczne i produkować energię elektryczną.

Prywatny inwestor rozmawiał już w tej sprawie z władzami gminy, które dały pomysłowi zielone światło. Zastrzegły jednak, że teren nie należy do samorządu lokalnego, dlatego potrzebne są negocjacje z właścicielami
gruntów. To od nich zależy, czy będzie można zamontować solary na górskim stoku.

Sołtys Pisarzowej Andrzej Malinowski mówi, że ziemia, o której mowa, należy do kilkunastu osób. - Większość gospodarzy wstępnie wyraziła gotowość wstępnie wydzierżawienia bądź sprzedaży wstępnie wyraziła gotowość wydzierżawienia bądź sprzedaży swoich działek - informuje sołtys. - Kilku jeszcze się zastanawia.

Przedsięwzięcie nie wyszło na razie z etapu rozmów, ale już budzi kontrowersje. Część osób mówi, że solary zniszczą krajobraz. Inni wytykają, że w 2006 r. w tym samym miejscu operator sieci komórkowej chciał budować tzw. stację bazową. Wystąpił o pozwolenie do gminy, a ta wydała decyzję negatywną.

Wójt gminy Limanowa Władysław Pazdan wyjaśniał, że nie sposób porównywać obydwu tych inwestycji. Jego zdaniem , urządzenia telefonii komórkowej negatywnie wpływają na otoczenie i są szkodliwe dla ludzi mieszkających w pobliżu przekaźnika. - Kolektory słoneczne nie niosą takiego zagrożenia - przekonuje wójt. - Produkują ekologiczną energię i nie szkodzą środowisku. Przyznaje, że oferował inwestorowi teren w Kłodnem, ale okazało się, że solarów nie można zamontować na terenie osuwiskowym.

Z firmą zainteresowaną zagospodarowaniem 30 ha ziemi nie udało nam się skontaktować. Nie wiemy więc, kiedy słonecznych, jeśli właściciele gruntów zgodzą się wydzierżawić teren. Władysław Pazdan zapewnia, że na takim przedsięwzięciu prócz inwestora i mieszkańców mogłaby skorzystać także gmina.

Źródło:
Red. Paweł Szeliga