Wpisy dzieci do paszportów tracą ważność

14.06.2012

26 czerwca 2012 roku tracą ważność wpisy dzieci do paszportów rodziców. Wszystkie dzieci przy przekraczaniu granicy będą musiały posiadać własny dokument podróży.

Utrata ważności wpisów dzieci w paszportach rodziców od 26 czerwca wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej dotyczącego paszportów i dokumentów podróży wydawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Małopolski Urząd Wojewódzki informuje, że od tego dnia dzieci muszą podróżować z własnym dokumentem. Może to być: paszport biometryczny, paszport tymczasowy lub dowód osobisty (jeżeli zezwalają na to przepisy krajów, przez które odbywa się podróż). Paszporty rodziców zachowują ważność. Tracą ją jedynie zawarte w nich adnotacje dotyczące dzieci. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewniło, że - biorąc pod uwagę zbliżające się wakacje, dołoży wszelkich starań, aby produkcja dokumentów paszportowych dla osób, których wpisy w paszportach rodziców tracą ważność, była jak najszybsza. Małopolski Urząd Wojewódzki, w miarę możliwości i posiadanych informacji, będzie starał się indywidualnie informować rodziców, którzy mają dzieci wpisane do paszportów, o zaistniałej sytuacji.

Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Zgodnie z polskimi przepisami małoletni obywatele mają prawo do posiadania dowodu osobistego. Dokument ten umożliwia przekraczanie granic krajów Unii Europejskiej. Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka składają w jego imieniu rodzice lub opiekunowie prawni ustanowieni przez sąd. Muszą oni w tym celu udać się do urzędu gminy, w której są zameldowani. Jeśli nie mają miejsca zameldowania na pobyt stały, muszą złożyć wniosek o wydanie dowodu w urzędzie właściwym dla miejsca ostatniego pobytu stałego. Dowodu osobistego nie można wyrobić za pośrednictwem Konsulatu RP.

Wyrabianie dowodu osobistego dzieciom poniżej 13 roku życia.

Podczas składania wniosku dla dzieci poniżej 13 roku życia muszą być obecni rodzice lub opiekunowie prawni, którzy są zobowiązani podpisać przed urzędnikiem zgodę na wydanie dokumentu. Rodzice powinni stawić się z własnymi dowodami osobistymi. Przy załatwianiu formalności obecność dzieci do lat pięciu nie jest obowiązkowa.

Wyrabianie dowodu osobistego dzieciom powyżej 13 roku życia.

Przy składaniu wniosku dla dzieci w wieku 13-18 lat wystarczy już obecność tylko jednego z rodziców. W tym wypadku odebrać dowód może nie tylko osoba dorosła, ale też sam małoletni.

Aby otrzymać dowód osobisty dla dziecka, należy złożyć następujące dokumenty:

1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego.
  2. Dwie aktualne, wyraźne i jednakowe fotografie dziecka o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.
  3. Odpis skrócony aktu urodzenia. Jeśli dziecko urodziło się poza granicami Polski, należy przedstawić akt urodzenia umiejscowiony w Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce.
  4. Na żądanie organu: dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby.

Na dokument czeka się do 30 dni od daty złożenia wniosku. Brak opłat za wydanie dowodu osobistego. Dowód osobisty dziecka jest ważny 5 lat od daty jego wydania.

Wnioski o wydanie dowodu osobistego składa się w Urzędzie Gminy Limanowa w Wydziale Spraw Obywatelskich w pok. nr 8.

Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Wyrabianie dowodu osobistego dzieciom poniżej 13 roku życia.

Wyrabianie dowodu osobistego dzieciom powyżej 13 roku życia.

Aby otrzymać dowód osobisty dla dziecka, należy złożyć następujące dokumenty:

1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego.