Bp Andrzej Jeż nowym Pasterzem Kościoła Tarnowskiego

17.06.2012

Papież Benedykt XVI mianował 12 maja 2012r. biskupem tarnowskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Andrzeja Jeża.

Uroczysty ingres do tarnowskiej bazyliki katedralnej z udziałem wielu gości z kraju i zagranicy, odbył się 15 czerwca 2012r. Obecny abp Celestino Migliore nuncjusz apostolski w Polsce, odczytał pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI oraz wręczył biskupowi pastorał - symbol władzy pasterskiej w obecności ok. 30 kardynałów
i biskupów. Mszę św. razem z nowym biskupem koncelebrowało ok. 400 kapłanów. Ks. Bp Andrzej Jeż - rodowity limanowianin jest 16 ordynariuszem tarnowskim i pierwszym w 226 - letniej historii diecezji tarnowskiej ordynariuszem wywodzącym się z miejscowego duchowieństwa. W trakcie homilii nowy biskup prosił wiernych o modlitwę i zapewnił, że wzorem św. Pawła zgina kolana przed Bogiem Ojcem i że towarzyszy mu głęboka wiara, iż dzięki modlitwie - pasterza za diecezjan i wiernych za swojego biskupa - nic nie będzie w stanie odłączyć od Boga całej wspólnoty. List gratulacyjny dla nowego biskupa nadesłał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Podczas tarnowskiej uroczystości, obecna była licznie zgromadzona grupa rodaków biskupa z Limanowej i okolicznych parafii , a wśród nich Genowefa Jeż - matka biskupa tarnowskiego. Gminę Limanowa reprezentowała delegacja z Wójtem Gminy Władysławem Pazdanem na czele.

Ks. Bp dr Andrzej Jeż urodził się 3 maja 1963 w Limanowej. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej, w latach 1982–1988 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. 12 czerwca 1988 przyjął święcenia kapłańskie. Podjął pracę jako wikariusz, w Krościenku nad Dunajcem, następnie w Wierzchosławicach. W 2004 został proboszczem parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Tarnowie, a w 2007 proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Ukończył studia z zakresu homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, następnie przebywał na stypendium naukowym na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po powrocie został mianowany ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W seminarium był wykładowcą homiletyki. W 2002 obronił na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie pracę doktorską z zakresu teologii dogmatycznej Christus Communicator. Próba zbudowania modelu chrystologicznego w oparciu o teorię komunikacji interpersonalnej. 20 października 2009r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Za swoją dewizę biskupią Andrzej Jeż obrał sobie słowa "Na chwałę Trójcy Świętej i Bogarodzicy". Jego konsekracja biskupia odbyła się 28 listopada 2009 w bazylice kolegiackiej św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Papież Benedykt XVI 12 maja 2012r. mianował go biskupem ordynariuszem diecezji tarnowskiej.

Marek Ziaja

fot. Grzegorz Golec