Zygmunt Kłosowski w Pisarzowej

29.04.2012

W dniu 27 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej i Wiejskim Klubie Kultury w Pisarzowej odbyło się spotkanie autorskie połączone z wystawą prac Zygmunta Kłosowskiego, malarza z Męciny. Na spotkaniu obecni byli m. in. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kłodnem - Roman Ciesielczyk, Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Pisarzowianie" - Weronika Liberda oraz emerytowani nauczyciele, twórcy ludowi, działacze kultury, a także licznie przybyli mieszkańcy wsi.

Zebranych gości, w imieniu Wójta Gminy Limanowa Władysława Pazdana, przywitał Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, który przedstawił zgromadzonym osobę i twórczość pana Zygmunta. Następnie artysta w sposób niezwykle ciekawy opowiedział o swojej pracy malarskiej, technikach wykonania oraz źródłach inspiracji. Ze wzruszeniem ukazał tradycje malarskie swojej rodziny, szczegółowo omówił eksponaty zgromadzone na wystawie, która oprócz obrazów twórcy zawierała obrazy i książki autorstwa dziadka, ojca i żony. O swojej pasji artysta mówił z wielką ekspresją i zafascynowaniem. Na pytanie jednego ze słuchaczy, od kiedy maluje, odpowiedział, że od zawsze. Malarstwo to sposób na życie, hobby, środek wyrażenia siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się misternie wykonane wycinanki, a także pamiętnik z wpisami odwiedzających, zachowany z domu dziadka Karola. Niezwykle ciekawym tematem był historyczny wątek rodziny Kłosowskich - zrywy, obozy pracy, zesłania na Syberię, więzienia za patriotyczne postawy. Przykłady te stanowią najlepszą lekcję historii, ukazując zarazem problemy i trudności, z jakimi musieli walczyć przodkowie, tak aby doczekać się Wolnej Polski.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, wręcz rodzinnej atmosferze. Uczestnicy byli pod wrażeniem kunsztu malarskiego i z wielkim zainteresowaniem oglądali wystawione eksponaty.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Wiejskiego Klubu Kultury do końca maja.

Maria Trzupek

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Wiejskiego Klubu Kultury do końca maja.

Maria Trzupek