"Tydzień z Internetem" w gminie Limanowa

01.04.2012

Między 26 a 30 marca br. trwała ogólnoeuropejska akcja "Tydzień z Internetem 2012" w której wzięły udział placówki kulturalne z terenu gminy Limanowa. W ramach akcji w gminnych bibliotekach publicznych oraz wiejskich klubach kultury oferujących publiczny dostęp do internetu odbywały się spotkania dla dzieci, rodziców i dziadków.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=100}

Hasłem przewodnim tegorocznego "Tygodnia z Internetem" była aktywność
osób starszych i solidarność międzypokoleniowa. Akcja była okazją do wspólnej zabawy dla osób w różnym wieku, która nie tylko zintegruje uczestników, ale także pozwoli im poznać nowe rzeczy i docenić Internet. Inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodych użytkowników.

{multithumb thumb_height=150 thumb_width=0}

W większości placówek spotkania przebiegały według scenariusza: "W 80 minut dookoła świata", nawiązując do znanej książki Juliusza Verne’a: "W 80 dni dookoła świata". Zabawa polegała na wirtualnej podróży po wielu kontynentach. Uczestnicy podzieleni na drużyny zwiedzili Afrykę, dżunglę na Bali, rafy koralowe, miasto Inków, dziedziniec jednego z największych muzeów na świecie, rozległą pustynię i Wielki Kanion w Ameryce. Poza tym udostępnione były specjalnie przygotowane do tego celu gry edukacyjne. Akcja "Tydzień z Internetem" była niezwykle twórczym i inspirującym wyzwaniem, okazją do ciekawych rozmów, zdobycia nowych doświadczeń i nieco innego - bardziej kreatywnego i edukacyjnego spędzenia czasu przy komputerze. Uczestnicy mogli korzystać z atlasów, wydawnictw albumowych o tematyce podróżniczej, plakatów oraz map. Na zakończenie każdy przybyły otrzymał Dyplom Globtrottera, a z racji tego, że podróże męczą, dla wszystkich przygotowany został słodki poczęstunek.

"Tydzień z Internetem" to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez Telecentre-Europe - organizację pozarządową zrzeszającą sieci telecentrów z różnych krajów. Kampania ma na celu zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości internetu. W Polsce kampanię koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), a przedsięwzięciu patronuje koalicja "Dojrz@łość w sieci", działająca na rzecz zachęcenia osób starszych do aktywnego korzystania z internetu oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Projekt "Tydzień z Internetem" został sfinansowany ze środków otrzymanych z dotacji z programu "Akademia Orange dla bibliotek".

Maria Trzupek

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=100}