To co po nas zostanie …

17.04.2012

Od dwóch lat w Szkole Podstawowej nr 2 w Męcinie Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Męcina prowadzi warsztaty florystyczne dla najmłodszych. Zainteresowanie zajęciami wśród dzieci i młodzieży jest bardzo duże. Piękne prace powstają pod okiem Stanisławy Oleksy - członkini Koła, znanej hafciarki z Męciny.

Na zajęcia uczęszcza średnio ok. 15 osób. Są to głównie uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie, jednak często na zajęcia przychodzą także byli uczniowie tej szkoły obecnie już gimnazjaliści z ZS nr 1 w Męcinie. Dzieci przychodzą bo jak mówią mogą się tutaj czegoś nauczyć i w miłej atmosferze spędzić wolny czas.

Pani Stanisława Oleksy jest inicjatorem i opiekunem warsztatów, które od dłuższego czasu odbywają się już cyklicznie co tydzień w każdy wtorek. Poprzez tą społeczną działalność chce swoją pasję zaszczepić wśród młodego pokolenia. Początki jak mówi czasem bywają trudne. Najpierw zaczyna się od pracy z szydełkiem, a dopiero po jakimś czasie powstaje pierwsza samodzielna praca - czy to mała serwetka, czy też kwiat z bibuły. Bardziej wprawione osoby potrafią samodzielnie wykonać obrusy.

W pracowni gdzie odbywają się warsztaty zgromadzonych jest wiele prac wykonanych przez najmłodszych. Bardzo dużo jest wśród nich ozdób świątecznych, zarówno choinkowych jak i wielkanocnych. Wszystko co przechowywane jest w pracowni to wieloletni dorobek Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie, które aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach kulturalnych. Przedmioty które znajdują się w pracowni wykorzystywane są często podczas występów Koła na przeglądach kulturalnych - są to cenne pamiątki, które rzadko już spotkać można w naszych domach.

Pani Stanisława chciałaby stworzyć jeszcze warsztaty wikliniarskie, by również wiedzą z tego zakresu podzielić się z młodszymi. Na razie nie pozwalają na to warunki lokalowe, gdyż pomieszczenie pracowni do wykonywania prac z wikliny jest zbyt małe. Jest to jak mówi temat na przyszłość, jednak liczy na to że uda się go zrealizować.

Dzieci uczestniczące w warsztatach zaproszone zostały na XX-lecie Gminy Limanowa, które odbędzie się dnia 12 sierpnia br. w Męcinie.

KPTS

Na zajęcia uczęszcza średnio ok. 15 osób. Są to głównie uczniowie