CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

12.04.2012

Już od kilku lat staramy się propagować akcję CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Biblioteka Publiczna w Męcinie w każdy czwartek gości przedszkolaków z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Męcinie. Dzieci przychodzą pod opieką nauczycieli i wychowawców. Wycieczki do biblioteki są dla dzieci wielką atrakcją. Po przeczytaniu książki, bajki odbywają się krótkie rozmowy o przygodach bohaterów. Dzieci chętnie opisują własnymi
słowami zdarzenia następujące po sobie. Po każdej przeczytanej stronie, jeżeli jest ilustrowana, dzieci oglądają ilustracje.

Celem naszych wspólnych działań jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności czytelniczych oraz zapału dzieci do czytania książek jako klucza do wiedzy i sprawności umysłu.

Dzięki różnorodnym i ciekawym formom tej współpracy biblioteka stała się dla przedszkolaków magicznym miejscem. Tutaj dzieci wyciszają się, potrafią uszanować obecność innych osób. Są bardzo zaangażowane, otwarte i spontaniczne. Bardzo chętnie chodzą do biblioteki. Zapał do książek trzeba rozwijać w dzieciństwie, czytając dzieciom na głos.

"Naród, który mało czyta - mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje - w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych" pisze Jim Trelease amerykański propagator czytania dzieciom.

Teresa Frączek

Teresa Frączek