Wystawa "...Bóg ją stworzył, a szatan opętał..."

15.03.2012

W Wiejskim Klubie Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pisarzowej obejrzeć można wystawę "...Bóg ją stworzył, a szatan opętał...". Tematem głównym wystawianych prac są kobiety, a autorami dzieł okoliczni twórcy.

Wystawa otwarta została 8 marca - z okazji Dzień Kobiet. Artyści którzy prezentują swoje prace to Maria Hebda, Joanna Raczek, Władysław Raczek, Stanisław Ostasz, Krzysztof Kuczaj i Bartłomiej Frączek.

Do historii przeszła epoka, w której kobieta miała tylko ładnie pachnieć i ładnie wyglądać. Minęły też czasy matek Polek, zaharowanych gospodyń domowych, na których głowie było wykarmienie kilkanaściorga dzieci, nie wiedzieć czym i za co. Współczesna kobieta to najczęściej wykształcony, świadomy swoich walorów i możliwości człowiek, coraz częściej szefujący mężczyznom, realizująca się zarówno w karierze zawodowej jak i w prowadzeniu domu i wychowywaniu dzieci. Ta wysoka poprzeczka, stawiana kobiecie i przez współczesne czasy i przez nią samą, sprawia, że nastały dla tej płci ciężkie czasy. Dzień Kobiet był dniem, który w teorii miał zwrócić uwagę na wyjątkową rolę kobiety w społeczeństwie i chociaż "jednodniowo" wynagrodzić jej trud. W praktyce...wiemy jak to wyglądało...Trudno się dziwić, że 8 marca kojarzony jest jako typowo komunistyczne, pozoranckie święto i odcinają się od niego wszyscy, główne bohaterki tego dnia również.

Wystawa będzie czynna do 8 kwietnia, zachęcamy do jej obejrzenia. Kto nie da rady zajrzeć do Domu Kultury, może zobaczyć prace artystów na stronie www.lksolimpia.tk

"A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
Jest więc odtąd na wieki i grzeszna, i święta,
Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza,
I gołąb i żmija, i piołun i miód,
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna,
Początek i koniec - kobieta- to ja!"

Julian Tuwim

Na zdjęciu: obraz na drewnie Joanny Raczek "Pamięć"

JM, TF

"A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,
Jest więc odtąd na wieki i grzeszna, i święta,
Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,
I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza,
I gołąb i żmija, i piołun i miód,
I anioł i demon, i upiór i cud,
I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna,
Początek i koniec - kobieta- to ja!"

Julian Tuwim

Na zdjęciu: obraz na drewnie Joanny Raczek "Pamięć"

JM, TF