Tradycja palm wielkanocnych

29.03.2012

Zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkiej Nocy rozpoczynają się od Palmowej Niedzieli. Wszyscy czterej Ewangeliści opisują wjazd Chrystusa do Jerozolimy na 5 dni przed ukrzyżowaniem, ale tylko jeden św. Jan wspomina, że zgromadzony lud wita Go gałązkami palmowymi: "Nabrali gałązek oliwnych, wyszli naprzeciw niemu i wołali Hosanna".

To jedno zdanie Ewangelisty dało początek organizowania uroczystości
Palmowej Niedzieli. Dlatego też wielkanocne święcenie palm w Niedzielę Palmową stało się symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności.

Święcenie palm jest znane w Polsce od IX w., a niedziela ta znana była w naszej tradycji jako Kwietna lub Wierzbowa.

Etnografowie twierdzą, że zwyczaj przystrajania rózeg wierzbowych lub leszczynowych o rozwiniętych pękach gałązkami cisu, jałowca a także kolorowymi wstążkami jest zwyczajem starosłowiańskim i łączył się z pradawnymi świętami wiosny.

Materiał z jakiego sporządzano "palmy" nie był jednakowy w zależności od regionów.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.
W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.
Palmy związane są czubkiem z bazi, jedliny, bibułkowych kwiatów i wstążek. Według dawnych wierzeń palma miała cudowną moc i mogła służyć człowiekowi przez cały rok, przynosić szczęście, przyczyniać się do zdrowia i pomyślności.

Tradycja nakazywała, że po przyjściu z kościoła należało obejść budynki gospodarcze i domostwo aby się darzyło.
Z gałązek palmowych wykonuje się po dzień dzisiejszy w Wielki Piątek krzyżyki i ustawia w rogach pól by chroniły zasiewy.

W tradycji ludowej zielona gałąź symbolizowała życie radość i siły witalne. Wierzono, że bazie chronią człowieka przed bólem gardła, a zwierzęta przed chorobą. Uderzenie palmą miało służyć dobremu zdrowiu, natomiast umieszczanie krzyżyków z palm nad drzwiami miało chronić przed klęskami żywiołowymi, nie tylko budynki ale i mieszkańców. Do dzisiaj w wielu naszych domach ten zwyczaj jest praktykowany.

Popiołem ze spalonych palm posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową.

Urząd Gminy Limanowa wspólnie z Parafiami z terenu gminy i miasta Limanowa ogłosił Konkurs na najpiękniejsze Palmy Wielkanocne. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji wykonywania Palm Wielkanocnych, plecionych z wikliny i oryginalnie zdobionych z miejscowym zwyczajem.

Uczestnikiem konkursu może być każdy, kto przedstawi do oceny wykonane palmy w najbliższą niedzielę 1 kwietnia 2012 r. w parafiach gminy i miasta Limanowa.

Jacenty Musiał

To jedno zdanie Ewangelisty dało początek organizowania uroczystości

W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

Popiołem ze spalonych palm posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową.

Jacenty Musiał