Pożegnanie Śp. Jaroslava Benko

09.02.2012

W dniu 4 lutego 2012 r. w wieku 60 lat zmarł wieloletni Starosta Oravskiej Poruby - Jaroslav Benko. Gmina Oravska Poruba jest od wielu lat zaprzyjaźniona z Gminą Limanowa.

Jaroslav Benko był Starostą Oravskiej Poruby przez 26 lat. W kwietniu 2001 r. w imieniu władz Oravskiej Poruby podpisał On umowę z ówczesnymi władzami gminy Limanowa - Wójtem Gminy Limanowa - Bronisławem Dutką oraz Zastępcą Wójta - Władysławem Pazdanem o współpracy międzynarodowej. Wspólne cele jakie nakreśliły samorządy to dążenie do rozwijania i utwierdzania między sobą partnerskich
stosunków sprzyjających m.in. współpracy w zakresie oświaty, kultury, sportu i turystyki oraz zbliżeniu społeczeństw obu gmin.

Od tamtej pory Starosta Benko wraz z delegacją często odwiedzał naszą gminę przy okazji organizowanych wspólnie przedsięwzięć kulturalnych i sportowych. Zespoły regionalne, drużyny sportowe, dzieci i młodzież oraz ludzie kultury mieli możliwość uczestniczenia w organizowanych co roku międzynarodowych turniejach sportowych oraz prezentacjach dorobku kulturalnego oby gmin. Dzięki podpisanym umowom mogliśmy wspólnie realizować projekty m.in. w 2006 r. - "Wspólną Prezentację Gminy Oravska Poruba i Gminy Limanowa na Limanowskim Rynku" oraz w 2007 r. - "Polsko- Słowacki Złaz Turystyczny - Paproć 2007". Oba te projekty wykonane w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIA Polska - Republika Słowacka udało się zrealizować dzięki chęci i zaangażowaniu Jaroslava Benko.

Jaroslav Benko był miłym i życzliwym, pełnym życia człowiekiem. Zostawił żonę, dwie córki oraz syna.

Dnia 7 lutego br. zmarłego Jaroslava Benko żegnała rodzina, przyjaciele, znajomi oraz mieszkańcy. W imieniu władz gminy Limanowa w uroczystości pogrzebowej wzięli udział Zastępca Wójta Gminy - Franciszek Bieda oraz Kierownik Wydziału Kultury Promocji Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa - Jacenty Musiał.

Cześć Jego pamięci.

KPTS