Pożar w Męcinie

18.01.2012

W dniu 16 stycznia br. o godz. 14.15 w Męcinie doszło do groźnego pożaru drewnianego domu Śliwów, w którym zamieszkiwała 11-osobowa rodzina - 2 osoby dorosłe oraz 9 dzieci, w tym osoba niepełnosprawna. Żywioł zniszczył dom oraz dobytek.

W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło 6 samochodów strażackich.

W pomoc rodzinie natychmiast włączyli się pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej. Na miejsce pożaru został skierowany pracownik GOPS - pani
Jadwiga Wójtowicz, aby zaopiekować się rodziną Śliwów i na bieżąco informować Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - Dorotę Musiał o sytuacji w miejscu zdarzenia.

Wice Wójt Gminy Limanowa - Franciszek Bieda wraz z Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w związku z dramatycznymi informacjami napływającymi z terenu, natychmiast zajęli się zorganizowaniem lokalu zastępczego dla wielodzietnej rodziny. Po przeanalizowaniu wszystkich zasobów mieszkalnych gminy Limanowa wspólnie z Prezesem OSP w Pisarzowej - Grzegorzem Raczkiem została podjęta decyzja, że rodzina otrzyma tymczasowo schronienie w Remizie OSP w Pisarzowej.

Do akcji włączyła się także Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Pisarzowej - Elżbieta Górszczyk, oferując m.in. pomoc w wyposażeniu Remizy w łóżka, pościel, kołdry.

W związku z tym, że żywioł zniszczył cały dobytek Pracownicy Socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej dokonywali zakupów niezbędnej odzieży (m.in. kurtek, czapek, piżam, skarpet, bielizny osobistej) obuwia, ręczników, środków higieny osobistej oraz żywności, tak aby zapewnić pierwsze niezbędne potrzeby.

Około godziny 17.30 dzieci rodziny Państwa Śliwów pod opieką Pracownika Socjalnego GOPS przewiezione zostały bezpłatnie firmą transportową „Max-Bus” Bogumiła Pietruchy do Remizy OSP w Pisarzowej. Pomieszczenia Remizy zostały przygotowane przez Panią Bożenę Świerczek i jej córkę, przed przyjazdem dzieci.

Parę minut po przyjeździe dzieci do Pisarzowej, do Remizy dojechali: Kierownik GOPS Limanowa i pracownicy socjalni oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Pisarzowej, którzy dostarczyli niezbędne zakupy, przygotowali rodzinie posiłek.

Pracownicy GOPS zadbali również o pomoc psychologów. Na miejsce przybyło dwóch psychologów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Limanowej, z pomocy których korzystała rodzina.

Ze względu na tragiczną sytuację rodziny Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan zwrócił się z prośbą do Prezesa Limanowskiej Akcji Charytatywnej - Pani Teresy Zabramny, o otwarcie specjalnego konta bankowego w celu pomocy rodzinie Śliwów, tak aby osoby, które deklarowały pomoc finansową mogły dokonywać wpłat na rzecz rodziny. Akcji charytatywnej w formie zbiórki pieniędzy nie może samodzielnie prowadzić gmina, ani też jednostka organizacyjna gminy.

W związku z tym przez Limanowską Akcję Charytatywną zostało uruchomione specjalne konto:

BS Limanowa 53 8804 0000 0000 0021 9718 0001 z dopiskiem:

„dla pogorzelców - rodziny Śliwa z Męciny”

na które można wpłacać środki pieniężne na pomoc poszkodowanej rodzinie Śliwów z Męciny.

Władze gminy Limanowa deklarują dalszą pomoc rodzinie.

Policja prowadzi dochodzenie, celem ustalenia przyczyn pożaru.

Wszystkim, którzy włączyli i włączają się w pomoc pogorzelcom należą się słowa uznania i podziękowania.

MJ

W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło 6 samochodów strażackich.

BS Limanowa 53 8804 0000 0000 0021 9718 0001 z dopiskiem:

„dla pogorzelców - rodziny Śliwa z Męciny”

Władze gminy Limanowa deklarują dalszą pomoc rodzinie.

Policja prowadzi dochodzenie, celem ustalenia przyczyn pożaru.

MJ

Liczba wyświetleń: 1994