PIĘĆ LAT ISTNIENIA CHÓRU KANON

31.01.2012

Jubileusz 5 - lecia istnienia obchodził Chór "Kanon" działający w Szkole Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Nowym Rybiu. Uroczysty koncert chóru odbył się 15 grudnia 2011 roku w Zespole Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie, kolejne koncerty chóru odbyły się 22 stycznia br. w Kościele Parafialnym w Nowym Rybiu oraz 29 stycznia br. w Kaplicy w Starym Rybiu.

Chór zaśpiewał kolędy i starodawne pastorałki m.in. "Wśród nocnej ciszy", "Dzisiaj w Betlejem", "Jezusa Narodzonego", "A wczora z wieczora", "Oj maluśki, maluśki", "Bo w górach", "Mam ja skarb mam". Występ chóru został doceniony przez Proboszcza Parafii Nowe Rybie. Ksiądz Proboszcz Kazimierz Basista obiecał chórzystom nagrodę w formie jednodniowej wycieczki z wyżywieniem.

Chór "Kanon" powstał w 2006 z inicjatywy Pani Grażyny Stalmach Dyrektora Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu. Pierwszą dyrygentką została Pani Joanna Jaworz - Dutka, następnie w kolejnych latach pieczę nad chórem sprawowali: Pani Paulina Nuzia, Pani Kinga Jurowicz, Pan Bartłomiej Cuper. Obecnie chór prowadzony jest przez Panią Iwonę Gawlak, która uczy muzyki w tej szkole.

Celem działalności chóru jest rozwój muzyczny, społeczny i kulturalny dzieci oraz propagowanie śpiewu grupowego.

Członkowie chóru to dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu, które łączy wspólna pasja, czyli zamiłowanie do śpiewu i muzyki. Skład chóru w ciągu pięciu lat istnienia wciąż się zmieniał, ale wszyscy uczniowie w równym stopniu przyczynili się do istnienia zespołu.

Początkowo chór liczył 31 dzieci, zaś obecny skład zespołu to 26 uczniów (dziewiętnaście dziewczynek i siedmiu chłopców). Chórzyści często pojawiają się w pięknych strojach, w które zostali wyposażeni przez istniejący kiedyś Gminny Zespół Użyteczności Publicznej w Limanowej.

Repertuar chóru stanowią starannie dobrane melodie w zależności od okoliczności koncertu.

Chór zadebiutował na uroczystym otwarciu "starej" szkoły w Skansenie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz na obchodach 100 - lecia kroniki szkoły.

Od tego momentu chór zaczął osiągać liczne sukcesy i pojawiał się na różnych uroczystościach ze starannie dobranym programem. Chór jest laureatem wielu koncertów.

Do najważniejszych osiągnięć tego zespołu w okresie jego istnienia zaliczyć należy:

Udział w Koncertach Małopolskich Chórów Szkolnych, które odbyły się:
- w Kościele św. Stanisława kostki w Krakowie w 2006 roku,
- na Zamku Królewskim w Niepołomicach w 2008 roku,
- na Zamku w Nowym Wiśniczu w 2011 roku,

Udział w Przeglądach Małopolskich Chórów Szkolnych, które odbyły się w:
- Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce i w Krakowie w 2007 roku,
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach w 2008 r., 2009 r., 2010 r.,
- Zespole Szkól im. H. Kołłątaja w Jordanowie w 2011 roku.

Ponadto chór "Kanon" brał udział w:
- XV Wojewódzkim Konkursie Piosenki Zimowej i Kolęd,
- Festiwalu Dzieci w Rabce,
- XIV Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Limanowej, gdzie zajął II miejsce.

Praca w chórze ma charakter nie tylko artystyczny, ale też edukacyjno - wychowawczy. Dzieci mają możliwość poznawania i odkrywania kultury, a także uczą się zasad współpracy międzyludzkiej.

Członkowie chóru mieli możliwość uczestnictwa w:
- koncercie zespołu Gabrieli Consort Maestra Paula McCeesha w Bazylice Mariackiej w Krakowie w ramach trasy promującej Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Constans" w 2008 roku,
- koncercie Bel Canto w Kościele oo. Bernardynów pod Wawelem w Krakowie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w 2009 roku.

Chór uświetnia swoją obecnością wiele uroczystości lokalnych i jest stałym elementem akademii szkolnych. Chórzyści zaśpiewali m.in. na sesji Rady Gminy Limanowa, powitali dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół z Irlandii, Anglii, Włoch, Rumunii, Słowenii i Turcji, a każdego roku zespół wraz dyrygentem i Panią Dyrektor pojawiają się w Kościele Parafialnym w Nowym Rybiu oraz w Kaplicy w Starym Rybiu, by kolędować dla zebranych tam wiernych. Coroczne kolędowanie chóru zaowocowało wydaniem płyty z kolędami. Płyta została w całości sfinansowana przez Proboszcza Parafii Nowe Rybie księdza Kazimierza Basistę.

Na zakończenie warto dodać, że Chór "Kanon" uczestniczy w Ogólnopolskim Programie "Śpiewająca Polska" pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i został wpisany w Dziedzictwo Kulturowe Gminy Limanowa. Dowóz na wszystkie koncerty pokrywa Gmina Limanowa. Opiekę merytoryczną i metodyczną chóru zapewnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy finansowym wsparciu Gminy Limanowa.

Całemu chórowi należy życzyć na przyszłość dalszych sukcesów, gdyż jego sukcesy to promocja naszej miejscowości nie tylko na terenie kraju, ale również poza jego granicami. Dziękujemy zatem wszystkim członkom nie tylko tym obecnym, ale również tym, którzy występowali jako pierwsi i swoim zaangażowaniem dali przykład młodszym kolegom. Chórzystom dziękujemy za piękny śpiew i życzymy im, żeby ich głosy cieszyły ucho i ludzkie serce. Słowa uznania należy złożyć wszystkim dyrygentom oraz Pani Dyrektor, która zainicjowała powstanie chóru. Praca, trud, zaangażowanie dzieci i tych wszystkich ludzi wieńczy 5 - letnia działalność.

Małgorzata Ryś

Udział w Koncertach Małopolskich Chórów Szkolnych, które odbyły się:
- w Kościele św. Stanisława kostki w Krakowie w 2006 roku,
- na Zamku Królewskim w Niepołomicach w 2008 roku,
- na Zamku w Nowym Wiśniczu w 2011 roku,

Udział w Przeglądach Małopolskich Chórów Szkolnych, które odbyły się w:
- Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce i w Krakowie w 2007 roku,
- Zespole Szkól im. H. Kołłątaja w Jordanowie w 2011 roku.

Ponadto chór "Kanon" brał udział w:
- XV Wojewódzkim Konkursie Piosenki Zimowej i Kolęd,
- Festiwalu Dzieci w Rabce,

Członkowie chóru mieli możliwość uczestnictwa w:

Małgorzata Ryś

Liczba wyświetleń: 2044