Kolędowano w Gminie Limanowa

15.01.2012

14 Grup Kolędniczych brało udział w XVI Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych z terenu Gminy Limanowa. Przegląd odbył się w sobotę 14 stycznia br. w Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi.

Przegląd miał charakter konkursu, a wzięły w nim udział grupy wytypowane przez poszczególne placówki kulturalne, biblioteki, Koła Gospodyń Wiejskich, ochotnicze straże pożarne z terenu gminy

Limanowa. Główne cele Przeglądu to kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożonarodzeniowymi, zapustami i ich upowszechnianie oraz wyłonienie najlepszych grup kolędniczych na XIII Regionalny Przegląd Grup Kolędniczych który obędzie się w dniach 21-22 stycznia br. w Kasinie Wielkiej.

"Nie można dobrze służyć narodowi nie znając jego dziejów, bogatej kultury i tradycji" tymi słowami Jana Pawła II wypowiedzianymi w Łowiczu w 1999 r. Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi oraz Kierownik Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa przywitał serdecznie wszystkich przybyłych na uroczystość gości. Wśród nich obecni byli m.in.: Poseł na Sejm RP - Wiesław Janczyk, Wice Starosta Powiatu Limanowskiego - Franciszek Dziedzina, Wice Wójt Gminy Limanowa - Franciszek Bieda, Sekretarz Urzędu Gminy Limanowa - Marek Ziaja, Radni Gminy Limanowa - Maria Kapera, Edward Bugański , Sołtys wsi Stara Wieś - Mieczysław Bulanda, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej - Joanna Michalik oraz Instruktor Biblioteki Powiatowej - Leokadia Kawula. Wraz z grupą kolędniczą na uroczystość przybyła także Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu - Grażyna Stalmach.

W imieniu władz gminy Limanowa XVI Gminny Przegląd w Starej Wsi rozpoczęli uroczyście Wice Wójt Gminy Limanowa - Franciszek Bieda i Sekretarz Urzędu Gminy Limanowa - Marek Ziaja, którzy przywitali gorąco występujące grupy oraz mieszkańców przybyłych by obejrzeć występy, składając wszystkim noworoczne życzenia, aby ten 2012 rok był czasem pełnym nadziei, miłości oraz pomyślności.

Wszystkie grupy zgłoszone do Przeglądu, a więc 8 grup dziecięcych, 2 młodzieżowe i 4 dorosłe oceniała Komisja Artystyczna w składzie:

• Magdalena Kroh - etnograf
  • Jadwiga Adamczyk - muzyk z MCK "Sokół" w Nowym Sączu
  • Benedykt Kafel - etnograf z MCK "Sokół" z Nowym Sączu

Komisja po obejrzeniu wszystkich występów przyznała grupom następujące miejsca:

w kat. grup dziecięcych:

• I miejsca nie przyznano
  • cztery równorzędne II miejsca zdobyły:
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" z Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie" z Męciny
    - Grupa Kolędnicza "Z Szopką" z Wiejskiego Klubu Kultury w Kisielówce
    - Grupa Kolędnicza "Z Szopką" z Wiejskiego Domu Kultury w Starej Wsi
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Siekierczynie nr 2
  • trzy równorzędne III miejsca zajęły:
    - Grupa Kolędnicza "Z Turoniem" z Golcowa
    - Grupa Kolędnicza "Herody" z Łososiny Górnej
    - Grupa Kolędnicza "Herody" z Nowego Rybia
  • Wyróżnienie i nagrodę książkową ufundowaną przez powiatową Bibliotekę Publiczną w Limanowej otrzymała Grupa Kolędnicza "Ptaszęta" ze Szkoły Podstawowej w Siekierczynie nr 1.

w kat. grup młodzieżowych:

• I miejsce zdobyła Grupa Kolędnicza "Z Herodem" Rodziny Molów ze Starej Wsi
  • II miejsce - Grupa Kolędnicza "Z Konikiem" z Zespołu Szkół w Pasierbcu

w kat. grup dorosłych:

• Cztery równorzędne I miejsca zdobyły:
    - Grupa Kolędnicza "Z Turoniem" z Zespołu Regionalnego "Pisarzowianie" z Pisarzowej
    - Grupa Kolędnicza z Zespołu Regionalnego "Spod Kicek" z Mordarki z programem "Na zapusty"
    - Grupa Kolędnicza "Z Turoniem" z Koła Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu
    - Grupa Kolędnicza "Z Turoniem" z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy

Komisja przyznała także dwie nagrody książkowe ufundowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Limanowej: Jadwidze Kuczaj z Męciny - opiekunowi Grupy Kolędniczej z Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie", za staranny dobór repertuaru pastorałkowego oraz Monice Płachcie - opiekunowi Grupy Kolędniczej z SP w Siekierczynie nr 2, za staranność ubioru utrzymanego w tradycji.

Na XIII Regionalny Przegląd Grup Kolędniczych "Zagrojcie ta Turoniowi" do Kasiny Wielkiej Komisja zakwalifikowała wszystkie cztery grupy dorosłe oraz grupę młodzieżową "Z Herodem" Rodziny Molów ze Starej Wsi.

Komisja podkreśliła różnorodność przedstawianych widowisk świadczących o żywotności tradycji kolędniczej.

W trakcie obrad Komisji z jasełkami zaprezentowała się 9-cioosobowa dziecięca grupa teatralna działająca przy WDK w Starej Wsi przygotowana przez Katarzynę Rosiek.

W imieniu Wójta Gminy Limanowa - Władysława Pazdana nagrody, dyplomy oraz okolicznościowe rzeźby regionalne przedstawicielom występujących grup wręczał Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi oraz Kierownik Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa, Maria Trzupek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kaninie oraz Kinga Górlińska-Leśniak z Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa.

Wszystkim grupom wydelegowanym z naszej gminy na Przegląd Regionalny do Kasiny Wielkiej życzymy udanych występów.

KPTiS

GALERIA ZDJĘĆ Z PRZEGLĄDU

• Magdalena Kroh - etnograf
  • Jadwiga Adamczyk - muzyk z MCK "Sokół" w Nowym Sączu