Historyczne spotkanie ze Szczepanem Kocębą

12.01.2012

W dniu 15 stycznia 2012 r. o godz. 15.00 w domu Szczepana Kocęby w Nowym Rybiu odbędzie się spotkanie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii i Eksploracji.

Celem spotkania jest promocja i ukazanie osób szczególnie żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę. Ta osoba jest m.in. Szczepan Kocęba, który ukończył 104 lata. Był on żołnierzem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich uczestnicząc w wojnie obronnej w 1939 r.

Stowarzyszenie w swoich założeniach ma badanie historii regionu, a także budowanie świadomości i tożsamości o przynależności do Małopolski.

Swe ambitne zamierzenia Stowarzyszenie realizuje poprzez:

• organizowanie wystaw o tematyce historycznej
  • uczestnictwo w imprezach o tematyce historycznej
  • współpracę z instytucjami naukowymi, samorządami i muzeami
  • współpracę ze środkami masowego przekazu
  • poszukiwanie zagubionych i porzuconych przedmiotów historycznych.

Stowarzyszenie działa w trzech sekcjach : Sekcji Eksploracji, Sekcji Turystycznej i Sekcji Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Niedzielne spotkanie w naszej gminie, w jednego z najstarszych mieszkańców - Szczepana Kocęby będzie niezmiernie ważnym wydarzeniem, szczególnie dla młodego pokolenia. Pan Szczepan pomimo swojego sędziwego wieku posiada fenomenalną pamięć, porusza się samodzielnie, potrafi nawet jeszcze grać na harmonii i czyta bez okularów. Spotkania z Nim są ogromnie wzruszającym przeżyciem. Myślę, że również i tak będzie w niedzielę 15 stycznia br.

Jacenty Musiał

Swe ambitne zamierzenia Stowarzyszenie realizuje poprzez:

• organizowanie wystaw o tematyce historycznej
  • uczestnictwo w imprezach o tematyce historycznej
  • współpracę z instytucjami naukowymi, samorządami i muzeami
  • współpracę ze środkami masowego przekazu
  • poszukiwanie zagubionych i porzuconych przedmiotów historycznych.

Jacenty Musiał