Gawędy Stanisława Ptaszka w WKK w Kisielówce

07.01.2012

W dniu 7 stycznia br. w Wiejskim Klubie Kultury w Kisielówce odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Ptaszkiem. Podczas spotkania gawędziarz z Pasierbca promował także swoją najnowszą książkę pt. "Malowana skrzynia pamięci".

Na spotkanie przybyli najbliżsi członkowie rodziny gawędziarza - żona Maria oraz dwie córki z rodzinami, sąsiedzi, przyjaciele oraz ludzie kultury
z gminy Limanowa. Wśród zaproszonych gości byli również: radni gminy Limanowa - Maria Kapera, Edward Bugański, sołtys wsi Kisielówka - Teresa Wilczek, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy - Stefania Dudek oraz bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.

Wszystkich uczestników przywitał Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, który następnie przedstawił postać Stanisława Ptaszka, jego zasługi na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego oraz jego ogromne zaangażowanie na rzecz budowania "Małej Ojczyzny". Stanisław Ptaszek z ogromnym wzruszeniem opowiadał o panującej biedzie i sytuacji polskiego społeczeństwa w minionych okresach czasu. Mówił on, że w swoich książkach stara się pokazać obraz naszego społeczeństwa, z którym jest emocjonalnie związany.

Na prośbę uczestników autor przedstawił kilka ludowych gawęd związanych z terenem Pasierbca i okolic, a że jest to okres "Godnych Świąt" wszyscy przy wspólnym stole śpiewali liczne pastorałki i kolędy.

Uroczystość przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze, a osoby które chciały nabyć książki autorstwa gawędziarza z Pasierbca, mogły zakupić je po przystępnej cenie wraz z wpisem autora.

JM

Stanisław Ptaszek - to społecznik i współinicjator wielu przedsięwzięć służących rozwojowi wsi Pasierbiec, z której pochodzi. Od lat 60-tych pisze i opowiada gawędy na festiwalach folklorystycznych "Limanowska Słaza" w Limanowej i "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej.

Jest autorem tomiku opowiadań pisanych gwarą "Opowieści z dawnych lat" (2004 r.),tomiku gawęd "Skarbiec pamięci" (2007 r.) W 2008 r. wydał książkę pt."Pasierbiec wieś z bogatą historią", w której opisuje rodzinną miejscowość, zwyczaje, przemiany społeczne i ekonomiczne. W 2010 r. ukazało się drugie wydanie tej książki poszerzone o wydarzenia ostatnich dwóch lat. W 2011 r. wydał następną książkę pt."Malowana skrzynia pamięci". Jest to zbiór gawęd pisanych gwarą, do której dołączona jest płyta CD z nagraniami.

JM