"Na języku niemieckim z Niemcem po niemiecku..."

15.12.2011

Już od dawna wiadomo, że ucząc się języka obcego najlepiej mieć kontakt z rodowitym jego użytkownikiem. Wtedy uczący się dużo szybciej przyswaja nowe słownictwo i ma okazję do bezpośredniej konwersacji z obcokrajowcem, co z pewnością przyspiesza proces uczenia się.

Aby umożliwić gimnazjalistom Zespołu Szkół w Mordarce uczącym się języka niemieckiego spotkanie z rodowitym Niemcem, zaprosiliśmy do
naszej szkoły Hansa Bollingera z Kraju Saary, który 1 grudnia 2011r. wspólnie z germanistką Małgorzata Krawczyk przeprowadził dwugodzinne zajęcia. Uczestniczyło w nich 30 uczniów, którzy mają najlepsze oceny z j. niemieckiego oraz Dyrekcja szkoły.

Hans Bollinger od wielu lat organizuje wymianę młodzieży oraz jest zaangażowany w poprawę stosunków polsko- niemieckich, za co kilkukrotnie został uhonorowany przez prezydentów Polski i Niemiec najwyższymi państwowymi odznaczeniami.

Podczas lekcji nasz gość z Niemiec opowiadał w języku niemieckim o sobie i swojej pracy oraz o zwyczajach w okresie adwentu i Bożego Narodzenia na terenie niemieckiego obszaru językowego. Gimnazjaliści przedstawili swoje umiejętności, prezentując dwie scenki tematyczne, które wzbudziły duże uznanie u naszego gościa. Potem przyszedł czas na naukę niemieckiej kolędy przy akompaniamencie gitary, z którą Hans nigdy się nie rozstaje.

Uczniowie z Mordarki mieli niepowtarzalną okazję do rozmowy z prawdziwym Niemcem, co na długo pozostanie w ich pamięci.

Na zajęciach panowała bardzo miła, wręcz świąteczna atmosfera, a współpraca Zespołu Szkół w Mordarce z Hansem Bollingerem z pewnością na tym się nie zakończy.

Małgorzata Krawczyk

Małgorzata Krawczyk