Gminny Przegląd Grup Kolędniczych w Starej Wsi

21.12.2011

Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku to najpiękniejszy czas w ciągu roku. To czas refleksji, wyciszenia, ciepłych ludzkich uczuć, spotkań rodzinnych oraz kolędowania, które tak mocno zakorzenione jest w naszym regionie. Dlatego też w Gminie Limanowa co roku organizowane są Gminne Przeglądy Grup Kolędniczych, których celem jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz zapustami.

Kolejny XVI - ty Przegląd Grup Kolędniczych z terenu Gminy Limanowa odbędzie się w sobotę 14 stycznia 2012 r. o godz. 14.00 w Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi.

Przegląd ten jak co roku będzie miał charakter konkursu. Wezmą w nim udział grupy wytypowane, reprezentujące placówki kulturalne, biblioteki publiczne, szkoły, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne z terenu Gminy Limanowa oraz grupy aktualnie chodzące po kolędzie.

Głównym celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożonarodzeniowymi, zapustami i ich upowszechnianie, a także wyłonienie najlepszych grup kolędniczych pod względem artystycznym i merytorycznym.

Grupy kolędnicze i zespoły winny prezentować programy zgodnie z tradycją i zwyczajem danego regionu. Należy zachować właściwy strój, rekwizyty, skład kapeli, gwarę, odpowiedni repertuar kolęd i pastorałek, a przedstawiany program oraz instrumenty towarzyszące śpiewom powinny odzwierciedlać tradycje kolędowania w regionie, z którego pochodzi dana grupa.

Przegląd prowadzony będzie w trzech kategoriach wiekowych - grupy dziecięce: 7-13 lat, grupy młodzieżowe: 14-17 lat oraz grupy dorosłe: od 18 lat. Czas występu nie powinien przekraczać 10 minut, a wyjątek stanowią Herody i Szopka lalkowa - do 20 minut.

Występy grup oceniać będzie powołana przez organizatorów niezależna Komisja Artystyczna, która według ustalonych przez siebie kryteriów dokona oceny prezentacji i przyzna w poszczególnych kategoriach nagrody pieniężne. Najlepsze grupy w obu kategoriach zakwalifikowane zostaną na XIII Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych.

Organizatorami XVI Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych są: Urząd Gminy Limanowa, Wiejski Dom Kultury w Starej Wsi oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wraz z filiami.

Jacenty Musiał

Jacenty Musiał