Wszechstronność Stylowa - Grand Prix Małopolski i Sobota Pływacka

01.11.2011

Za nami kolejne zawody z cyklu GPM i SP. Na obu tych imprezach sportowych odbyła się rywalizacja w wszechstronności stylowej w której udział wzięli zawodnicy Klubu Sportowego "Limanowa-swim".

Za nami kolejne zawody z cyklu Grand Prix Małopolski i Sobota Pływacka. W przypadku obydwóch imprez sportowych zawodnicy mogli zaprezentować się w pięciu konkurencjach. Zarówno podczas Grand Prix
Małopolski jak i Soboty Pływackiej rywalizacja odbywała się w tzw. wszechstronności stylowej. Każdy zawodnik powinien wystartować w pięciu konkurencjach. W każdym starcie wynik jest przeliczany na punkty, suma wszystkich punktów daje możliwość uplasowania się na wysokim miejscu w ogólnej klasyfikacji. Z naszego klubu wystartowało w Sobocie Pływackiej 10 zawodników w tym jedna zawodniczka - Natalia Orczykowska, która ukończyła wszystkie pięć konkurencji. W każdym starcie Natalia uzyskała bardzo dobre rezultaty, które pozwoliły zawodnicze uplasować się na 4 miejscu w ogólnej klasyfikacji. Natalia i pozostali zawodnicy rywalizowali podczas tych startów z najlepszymi zawodniczkami z małopolski w swojej kategorii wiekowej.

Tydzień później Wioletta Orczykowska oraz Paulina Widomska wystartowały w zawodach z cyklu Grand Prix Małopolski na których również przeprowadzona została rywalizacja w pięciu konkurencjach. Paulina z racji małej ilości treningów w wodzie wystartowała tylko w dwóch konkurencjach. Wioletta natomiast wystartował we wszystkich pięciu konkurencjach i zajęła drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji wykazując się dużą wszechstronnością stylową. Wioletta rywalizowała z zawodniczkami ze szkół mistrzostwa sportowego z Krakowa jak i Oświęcimia, tym bardziej wartościowy jest to wynik.

W poprzednim roku zawodniczka również startowała podczas Grand Prix Małopolski w rywalizacji wszechstronności stylowej dzięki temu dziś możemy porównać wyniki. Poniżej zamieszczam tabele z wynikami.

wyniki w roku 2010 wyniki w roku 2011 progres
100m dowolnym 1:06.86 1:02.12 0:04.74
100m grzbietowym 1:21.99 1:13.20 0:08.79
100m klasycznym 1:31.72 1:24.93 0:06.79
100m motylkowym 1:23.26 1:13.10 0:10.16
400m zmiennym 6:02.84 5:32.96 0:29.12

Dzięki tego typu zestawieniu możemy zaobserwować progres lub regres w rozwoju zawodników. Z tabeli wnika, iż na przełomie roku zawodniczka znacznie poprawiła swoje wyniki. Zostało to zrealizowane poprzez systematyczną, ciężką pracę jaką Wiola włożyła w treningi. Praca ta była możliwa do wykonania dzięki dobrym warunkom jakie zapewnili władze powiatu i gminy a dokładnie dzięki udostępnieniu toru przez władze Powiatu Limanowskiego oraz przyznanie dotacji przez Gminę Limanowa.

Jednak w naszym Klubie nie tylko stawiamy na wyniki sportowe. Propagujemy również pływanie wśród młodzieży z terenów Limanowej i okolic. Od marca tego roku prowadzimy systematyczne zajęcia z młodzieżą. Przez okres kilku miesięcy w naszym Klubie nauczyło się pływać około 80 dzieciaków w przedziale wiekowym 5-16 lat. Z pewnością liczba ta byłaby większa gdyby zawodnicy nie musieli ponosić podwójnych opłat za wstęp na basen. Niestety zawodnicy nie pływający na wysokim poziomie maja trudniejszą sytuację ponieważ pomimo rezerwacji toru przez Klub, ich rodzice muszą ponosić kolejną opłatę za wstęp na basen. Możemy mieć tylko nadzieję, że w kolejnych latach wszystkie dzieci będą traktowane w taki sam sposób zarówno te z wynikami jak i te które dopiero pretendują do startu w zawodach najwyższej rangi.

My jako Zarząd Klubu będziemy starać się aby coraz większa liczba zawodników trenowała w naszym Klubie i aby wszyscy zawodnicy i zawodniczki mieli dobre warunki do pracy nad swoja formą sportową. W tym miejscu pragnę pogratulować wszystkim zawodnikom którzy wystartowali w zawodach poza Limanową reprezentując tym samym Klub jak i region. Życzę aby wyniki jakie uzyskali były poprawione na kolejnych zawodach.

Autor: swim

wyniki w roku 2010 wyniki w roku 2011 progres