Sukcesy gminnych artystów na XXXVII Festiwalu "Limanowska Słaza"

06.11.2011

"Limanowska Słaza" to jedna z najważniejszych imprez folklorystycznych w regionie, podczas której mają szansę zaprezentowania się zespoły regionalne, grupy śpiewacze oraz indywidualni artyści z całego powiatu limanowskiego. Tegoroczna "Słaza" odbywała się od czwartku 3 listopada i trwały do niedzieli 6 listopada br.

Łącznie na scenie zaprezentowało się aż 708 artystów w 86 punktach
programowych. Wśród nich było: 13 zespołów regionalnych (w tym 7 dorosłych, 1 młodzieżowy i 5 dziecięcych), 4 grupy obrzędowe, 14 muzyków, 11 instrumentalistów, 13 śpiewaków i solistów, 12 grup śpiewaczych, 11 gawędziarzy oraz 3 mistrzów z uczniami.

Przez organizatorów powołana została grupa wybitnych konsultantów w której zasiadali: Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog, Michalina Wojtas - choreograf, Benedykt Kafel - etnograf, Artur Czesak - dialektolog.

Komisja miała nie lada trudności, aby ocenić i wyłonić zgodnie z zasadami regulaminowymi najlepsze zespoły, grupy i indywidualnych artystów. Aleksandra Szurmiak-Bogucka odczytując protokół jury w dniu 6 listopada jednoznacznie stwierdziła, że tegoroczne prezentacje na XXXVII Festiwalu Folklorystycznego "Limanowska Słaza" miały bardzo wysoki poziom zwłaszcza wśród zespołów regionalnych, muzyków i instrumentalistów z czego należy się ogromnie cieszyć - Daje się zauważyć, że uwagi merytoryczne przekazywane w ubiegłym roku na spotkaniach z instruktorami i wykonawcami zostały w większości uwzględnione w tegorocznych programach. Kontynuowanie Festiwalu jest ze wszech miar potrzebne ze względu na podtrzymywanie bogatej kultury ludowej Ziemi Limanowskiej. Powiązanie Festiwalu z Ogólnopolskim Seminarium Folklorystycznym rozsławia miasto Limanowa i tutejszy region w całej Polsce i stanowi bazę warsztatową dla instrumentalistów z całego kraju.

W "Limanowskiej Słazie" zaprezentowało się wiele zespołów, grup i indywidualnych artystów z gminy Limanowa. Cieszy fakt, że w kategorii dorosłych zespołów regionalnych:

• trzy równorzędne I miejsca zajęły zespoły: "Kasinianie-Zagórzanie" z Kasiny Wielkiej, "Jurkowianie" z Jurkowa oraz "Limanowianie" z Limanowej
  • dwa równorzędne II miejsca zajęły Zespół "Spod Kicek" z Mordarki i "Gorce" z Kamienicy
  • dwa równorzędne III miejsca - Zespół "Pisarzowianie" z Pisarzowej i "Przyszowianie" z Przyszowej

W kategorii dziecięcej zespołów regionalnych z gminy Limanowa III miejsce zdobył Zespół "Pasierbiocki" działający przy Zespole Szkół w Pasierbcu.

W kategorii grup obrzędowych I miejsce zdobyła grupa obrzędowa z KGW z Pisarzowej, II miejsce - KGW Laskowa i dwa równorzędne III miejsca - KGW Męcina i KGW Makowica.

W kategorii muzyka ludowa I miejsce zdobyła muzyka Zespołu "Limanowianie" z Limanowej, muzyka "Podgórzacy" z Pisarzowej, muzyka Zespołu "Przyszowianie" z Przyszowej, II miejsce zdobyła muzyka Zespołu "Spod Kicek" z Mordarki, a III miejsce muzyka "Znad Smolnika" z Męciny.

W kategorii instrumentaliści ludowi trzy równorzędne I miejsca otrzymali Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej, Franciszek Krzysztofiak z Koniny i Tadeusz Wielgus z Mordarki, a dwa równorzędne III miejsca zdobyli Iwona Gawlak z Mordarki i Apolinary Salamon z Kłodnego.

W kategorii śpiew solowy I miejsce zajęła Antonina Lubera z Pisarzowej.

W kategorii gwędziarze dwa równorzędne I miejsca zdobyli Marian Janik ze Słopnic i Maria Markiewicz z Porąbki, dwa równorzędne II miejsca zajęli Stanisław Kurek z Koniny i Stanisław Ptaszek z Pasierbca, a wyróżnienie Józef Tokarczyk z Mordarki.

Wszyscy występujący artyści z gminy Limanowa należą się słowa uznania i podziękowania. Na zakończenie "Słazy" odbył się również panel dyskusyjny dotyczący przyszłości organizacji tego Festiwalu. Uczestnicy panelu w ożywionej dyskusji mówili o ogromnej randze Festiwalu i potrzebie jego kontynuowania, przejawiała się jednak troska o to aby jeszcze w większym stopniu wypromować tę uroczystość nie tylko wśród mieszkańców powiatu, ale i również w kraju i za granicą. Ważną w tym funkcję ma do spełnienia telewizja publiczna oraz gazety regionalne i ponadregionalne, portale internetowe czy gminne informacje turystyczne. Duża również jest rola dyrektorów szkół na każdym szczeblu, aby w "Słazie" uczestniczyło więcej dzieci i młodzieży, wykazując troskę o zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Jacenty Musiał

Łącznie na scenie zaprezentowało się aż 708 artystów w 86 punktach

W kategorii śpiew solowy I miejsce zajęła Antonina Lubera z Pisarzowej.

Jacenty Musiał