Obchody Święta Niepodległości w Limanowej

14.11.2011

Dnia 11 listopada br. w całym kraju odbywały się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczyste obchody odbyły się także w Limanowej. W uroczystościach uczestniczyły delegacje zakładów pracy, firm i instytucji oraz szkół z terenu miasta i gminy Limanowa.

Poszczególne delegacje oraz zgromadzeni mieszkańcy zebrali się na płycie limanowskiego rynku gdzie miała miejsce inscenizacja
historyczna, przygotowana przez Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe "Ziemia Limanowska" - była nią rekonstrukcja zdarzeń, która zrodziła się z legendy bojów Legionów na Podhalu i pobytu Józefa Piłsudskiego w Limanowej. Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Limanowa - Władysław Bieda, który wspomniał o wielkim darze wolności jaki wywalczyli dla nas nasi przodkowie : Wolność nie jest dana za darmo i na zawsze i dlatego szanujmy tę wolność. Z upływem czasu wśród nas jest coraz mniej tych, którzy musieli walczyć o to aby żyć w wolnym kraju. My jesteśmy ich szczęśliwymi spadkobiercami. Otrzymaliśmy za darmo co, za co oni musieli umierać. Możemy korzystać i korzystajmy z dobrodziejstwa życia w wolnym kraju, pamiętajmy jednak, że będąc spadkobiercami na nas spoczywa obowiązek zachowania wolności i polskości. Szanujmy naszą flagę, symbole narodowe i bohaterów.

Po przemówieniu wszyscy uczestnicy uroczystości udali się w pochodzie pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie odbył się apel poległych i złożenie kwiatów przez delegacje. Wśród nich obecna była także delegacja z Urzędu Gminy Limanowa - Wójt Gminy - Władysław Pazdan, Wicewójt Gminy - Franciszek Bieda, Przewodniczący Rady Gminy Limanowa - Józef Oleksy oraz Sekretarz Urzędu Gminy - Marek Ziaja.

Uroczysty pochód przeszedł następnie do Limanowskiej Bazyliki, gdzie złożono kwiaty i wieńce pod Tablicą Katyńską. W Bazylice odbył się montaż słowno - muzyczny przygotowany przez Chór Mieszany "Canticum Iubilaeum" oraz młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II z Limanowej. Po występie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Biskup Wiesław Lechowicz.

KPTS

KPTS