Konkurs Turystyczno - Krajoznawczy o Ziemi Limanowskiej pt. "Poprzez poznanie do umiłowania"

16.11.2011

W Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi w dniu 17.11.2011 r. odbył się finał XVII Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego o Ziemi Limanowskiej pt. "Poprzez poznanie do umiłowania", którego organizatorem był Urząd Gminy Limanowa - Wydział Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu, Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi z filiami oraz Wiejskie Domy Kultury.

Podstawowym celem konkursu jest umiłowanie ziemi rodzinnej,
promocja i popularyzacja Powiatu Limanowskiego i Gminy Limanowa, wyrobienie nawyku uprawiania pieszej turystyki górskiej, zdobycie umiejętności posługiwania się i korzystania z przewodników i map turystycznych przez dzieci i młodzież, jak również wychowanie przez turystykę.

Pytania obejmowały zagadnienia z terenu powiatu limanowskiego takie jak: pasma górskie i wzniesienia, przepływające rzeki, znane i wybitne postacie, roślinność, drogi, zabytki, środki transportu i połączenia komunikacyjne, szlaki architektury drewnianej: szlaki papieskie, szlaki piesze, szlaki rowerowe, szlaki przyrodnicze, szlaki konne, a także pytania z Gorców i Gorczańskiego Parku Narodowego oraz akcji pieszych wędrówek "Odkryj Beskid Wyspowy". W związku z Beatyfikacją Jana Pawła II tegoroczny konkurs obejmował tematykę pieszych wędrówek Karola Wojtyły po Beskidzie Wyspowym i Gorcach.

Runda eliminacyjna została przeprowadzona do 8 listopada 2011 r. przez: Gminne Biblioteki Publiczne, Wiejskie Domy Kultury oraz Szkoły Podstawowe i Gimnazja. Osoby, które zwyciężyły w eliminacjach zostały zakwalifikowane do finału konkursu w Starej Wsi.

W finale Konkursu wzięło udział 50 uczestników w 2 kategoriach: Szkoły Podstawowe i Gimnazja.

Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z tematyki turystyczno-krajoznawczej.

Pytania do konkursu przygotował Adam Mazuga znany przewodnik beskidzki.

Gmina Limanowa przykłada dużą wagę do edukacji dzieci i młodzieży dotyczącej problematyki turystycznej, ekologicznej i agroturystycznej. Po pisemnym teście zostali wyłonieni najlepsi uczestnicy w poszczególnych kategoriach:

w kat. Szkół Podstawowych:
I m. Monika Banach z Biblioteki w Rupniowie
II m. Krzysztof Raczek z Biblioteki w Rupniowie
III m. Patryk Lupa ze Szkoły Podstawowej w Mordarce

natomiast w Kat. Gimnazjów:
I m. Brygida Zapała z Zespołu Szkół w Rupniowie
II m. Natalia Krzyściak z Biblioteki w Rupniowie
III m. Klaudia Smaga z Biblioteki w Siekierczynie

Najmłodszym uczestnikiem konkursu "Poprzez poznanie do umiłowania" był Krzysztof Raczek z Rupniowa.

Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczyli Z-ca Wójta Gminy Limanowa - Franciszek Bieda, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół - Edyta Król, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi- Jacenty Musiał i Adam Mazuga - przewodnik.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział w konkursie, a nauczycielom i pracownikom Bibliotek oraz Domów Kultury za przygotowanie dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie w przyszłym roku mając na uwadze potrzebę zwiększenia wiedzy o naszej "Małej Ojczyzny".

B. Piwowar
M. Sułkowska

Podstawowym celem konkursu jest umiłowanie ziemi rodzinnej,

Pytania do konkursu przygotował Adam Mazuga znany przewodnik beskidzki.

w kat. Szkół Podstawowych:
I m. Monika Banach z Biblioteki w Rupniowie
II m. Krzysztof Raczek z Biblioteki w Rupniowie
III m. Patryk Lupa ze Szkoły Podstawowej w Mordarce

natomiast w Kat. Gimnazjów:
I m. Brygida Zapała z Zespołu Szkół w Rupniowie
II m. Natalia Krzyściak z Biblioteki w Rupniowie