Uroczysty dzień w Nowym Rybiu

26.10.2011

Dzień 26. 10. 2011 r. był uroczysty dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu. Tego dnia odbyła się uroczystość, która spajała w sobie cztery wydarzenia: Dzień Patrona, Ślubowanie klasy I, Dzień Edukacji Narodowej oraz Święto Drzewa.

W uroczystości udział wzięli Dyrektor Szkoły Grażyna Stalmach, nauczyciele pracujący w tej placówce, nauczyciele - emeryci, rodzice
pierwszaków, Zarząd Rady Rodziców, Jan Pach, który pomaga usuwać usterki w szkole oraz przedstawiciele władz Gminy Limanowa: Zastępca Wójta Franciszek Bieda, Sekretarz Urzędu Gminy Marek Ziaja, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Dorota Musiał, Radny Powiatu i Kierownik Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu Jacenty Musiał, Radny Gminy Stanisław Młyński, Sołtys wsi Nowe Rybie Jan Myszka, członek Rady Sołeckiej Zofia Pietroń, Proboszcz Parafii Nowe Rybie Kazimierz Basista, Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa Jan Legutko, Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej: Wacław Wilczek, Władysław Pączek, Krzysztof Sternal.

Uroczyste powitanie wszystkich gości przez Panią Dyrektor odbyło się na sali gimnastycznej o godz. 12. 00, a następnie dzieci zaprezentowały bogaty program artystyczny rozpoczynający się krótką prezentacją multimedialną dotyczącą życia i twórczości Marii Dąbrowskiej. Potem uczniowie klas IV - VI przytaczali fragmenty dzieł pisarki, aby lepiej przybliżyć tę postać młodszym kolegom. W trakcie akademii odbyło się również uroczyste pasowanie na uczniów dzieci z klasy I. Dzieci z wielkim przejęciem powtarzały słowa ślubowania, które przypieczętowały odciskiem własnych kciuków. Kolejnym punktem wystąpienia uczniów było zabawne przedstawienie klasy VI dotyczące pracy nauczyciela i tego jaka klasa może się mu trafić. W dalszej części uczniowie złożyli wszystkim pedagogom piękne życzenia, do których dołączył się szkolny chór, śpiewając utwór "Życzymy, życzymy".

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród dla uczestników konkursów szkolnych, które nawiązywały do życia i twórczości Marii Dąbrowskiej. Gratulacje zwycięzcom złożyli Marek Ziaja, Dorota Musiał, Franciszek Bieda oraz Dyrektor Szkoły. Piękne pamiątki w postaci książek otrzymali następujący uczniowie:

Za konkurs recytatorski:
Angelika Brewczyńska, klasa VI - miejsce I
Patrycja Pasoń, klasa V - miejsce II
Monika Mucha, klasa VI - miejsce III

Za konkurs wiedzy o pisarce:
Klaudia Młyńska, klasa IV - miejsce I
Karol Młyński, klasa IV - miejsce II
Angelika Dudek, klasa IV - miejsce III

Za konkurs plastyczny:
Klaudia Brewczyńska i Klaudia Młyńska z klasy IV - miejsce I
Alina Piątkowska, klasa III - miejsce II
Małgorzata Ptaszek, klasa V - miejsce III

Ostatnim punktem uroczystości było sadzenie drzewek, które zostało poprzedzone pięknym podsumowaniem "Święta Szkoły" przez Nadleśniczego Jana Legutko. Później sadzonki zostały posadzone na przygotowanym terenie wzdłuż boiska szkolnego. Ilość i rodzaj sadzonek ustalono wcześniej z Nadleśnictwem w Limanowej. Pierwszaki z rodzicami oraz zaproszeni goście ochoczo wzięli się do pracy i z ogromnym zapałem sadzili drzewka. Ten przyrodniczy akcent sprawił, że uczniowie klas pierwszych mogli poczuć, że również i oni zrobili coś dobrego dla Ziemi. Z pewnością będą obserwować wzrost drzewek i zachwycać się nimi każdego dnia, a za kilka lat te małe drzewka staną się piękna ozdobą terenu szkoły.

Po zakończeniu sadzenia wszyscy udali się na wspólny obiad, który przebiegł w miłej i przyjaznej atmosferze.

Grażyna Stalmach
Małgorzata Ryś

Za konkurs recytatorski:
Angelika Brewczyńska, klasa VI - miejsce I
Patrycja Pasoń, klasa V - miejsce II
Monika Mucha, klasa VI - miejsce III

Za konkurs wiedzy o pisarce:
Klaudia Młyńska, klasa IV - miejsce I
Karol Młyński, klasa IV - miejsce II