Przebudowana droga powiatowa relacji Limanowa - Chełmiec oficjalnie oddana do użytku

26.10.2011

Droga powiatowa nr nr 1551 K, której przebudowa kosztowała ponad osiem milionów złotych, została odebrana. Modernizacja nawierzchni na najbardziej zniszczonych odcinkach, montaż barier energochłonnych, budowa chodników i poboczy oraz oznakowanie poziome i pionowe to prace, jakie zostały wykonane i teraz zaakceptowane.

- Dzięki realizowanym zadaniom w ramach Narodowego Programu
Przebudowy Dróg Lokalnych zwiększa się płynność komunikacyjna na terenie Powiatu Limanowskiego, co ma decydujący wpływ na wzrost bezpieczeństwa -
mówi Stanisław Kracik, Wojewoda Małopolski. - Mam świadomość, że ta droga ma szczególne znaczenie w kontekście wzmożonego ruchu z Limanowej do Nowego Sącza. Mam nadzieję, że ta modernizacja przyczyni się do poprawy warunków życia lokalnej społeczności, a także wzrostu atrakcyjności całego Powiatu Limanowskiego.

Powiat Limanowski, jako jeden z nielicznych samorządów Małopolski otrzymał w tym roku dofinansowanie na dwa zadania w ramach tzw. "Schetynówek", czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Wnioski na przebudowę trasy: Limanowa - Chełmiec uzyskał maksymalne dofinansowanie tj. 3 mln zł.

- Zmodernizowane odcinki dróg powiatowych przyczyniają się do lepszego komfortu jazdy oraz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i pieszych - mówi Jan Puchała, Starosta Limanowski. - Na dwunastu kilometrach drogi powstały bowiem nowe chodniki, oświetlenie uliczne oraz oznakowanie trasy. Myślę, że trasa z Limanowej do Chełmca, podobnie jak droga łącząca Młynne z Łososiną Dolną (która w ubiegłym roku została przebudowana wspólnie z Powiatem Nowosądeckim) są dowodem, jak ważne dla Zarządu Powiatu Limanowskiego i dla mnie osobiście jest poprawianie poziomu bezpieczeństwa i jakości naszych lokalnych dróg. W tych przypadkach udało nam się to zrobić.

- Zdawaliśmy sobie sprawę , że realizacja tak znacznego zakresu robót w tak krótkim czasie, przy jednoczesnym zapewnieniu przejezdności jest dużym wyzwaniem - mówi Marek Urbański, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej. - Oczywiście pewnych utrudnień w ruchu drogowym nie byliśmy w stanie uniknąć, szczególnie podczas wykonywania nawierzchni bitumicznej całą szerokością jezdni. Tam, gdzie było to możliwe wyznaczaliśmy objazdy. Droga jest już gotowa i bardzo cieszę się z efektów kilkumiesięcznych prac.

- Dziękuję Członkom Zarządu Powiatu Limanowskiego oraz Dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej i podległym mu pracownikom za ogrom pracy, trud i zaangażowanie, które zaprocentowało przebudową tak ważnego traktu, jakim jest droga w kierunku Chełmca i dalej nowego Sącza - mówi Starosta Limanowski.

Wykonawcą zadania, obejmującego drogę powiatową relacji "Limanowa - Chełmiec" było Przedsiębiorstwo Drogowo - Mostowe LIMDROG z Limanowej wraz z podwykonawcami. Całkowita wartość tej inwestycji to ponad 8 mln zł.

W uroczystości wzięli udział: Wiesław Janczyk - Poseł RP, Bronisław Dutka - Poseł RP, Stanisław Kracik - Wojewoda Małopolski, Stanisław Pajor - Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, Jan Puchała - Starosta Limanowski, Wojciech Włodarczyk i Marek Czeczótka - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Franciszek Dziedzina - Wicestarosta Limanowski, Jan Więcek i Mieczysław Uryga - Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego, Jacenty Musiał - Radny Powiatu, Andrzej Matlęga - Sekretarz Powiatu, Władysław Bieda - Burmistrz Limanowej, Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, Irena Grosicka - Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, Józef Oleksy - Przewodniczący Rady Gminy Limanowa, Wacław Zoń - Zastępca Burmistrza Miasta Limanowa, Anna Rerak - Asystent Wojewody Małopolskiego, ks. Zbigniew Stabrawa - Proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Mordarce, insp. Robert Hahn - Komendant Powiatowy Policji w Limanowej, Marek Urbański - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej, Andrzej Jasica - Dyrektor Wydziału Budownictwa i Architektury, Justyna Tokarczyk - Z-ca Dyrektora Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Limanowej, asp. Jerzy Bukowiec - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP Limanowa, Sołtysi oraz przedstawiciele wykonawcy firmy "Limdrog" - Andrzej Szkarłat oraz Andrzej Franczyk oraz przedsiębiorstw partycypujących w kosztach inwestycji m. in. Eugeniusz Wojak ("Wolimex").

"Poprawa warunków komunikacyjnych i bezpieczeństwa na ciągu drogi powiatowej nr 1551K relacji Limanowa - Chełmiec na terenie Powiatu Limanowskiego" w liczbach - zakres prac:

• Wzmocnienie konstrukcji drogi metodą recyklingu - 5 km,
  • wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej - 6,9 km,
  • renowacja rowów przydrożnych - 8.940 mb,
  • ułożenie korytek wodościekowych - 3.600 mb,
  • utwardzenie poboczy kruszywem - 14, 6 km,
  • Montaż barier energochłonnych - 2.113 mb,
  • wycinka zarośli dla poprawy widoczności,
  • wykonanie chodników - 3,51 km,
  • instalacja oświetlenia ulicznego,
  • oznakowanie pionowe i poziome - 12, 5 km, (w tym trzy przejścia dla pieszych niekonwencjonalne z pasami akustycznymi z masy grubowarstwowej w rejonie szkół w miejscowościach: Mordarka i Męcina).

Całkowity koszt projektu - 8 mln 138 tys. 613 zł (w tym dotacja z budżetu państwa - 3 mln zł). Największym inwestorem jest Powiat Limanowski (3 mln 584 tys. 872 zł). W kosztach projektu partycypują także: Gmina Limanowa, Miasto Limanowa oraz indywidualni przedsiębiorcy ("WOLIMEX", "JARECKI", "LIMDROG").

/Inf. Starostwo Powiatowe w Limanowej/

- Dzięki realizowanym zadaniom w ramach Narodowego Programu