PIKNIK "PRZY OGNISKU O BEZPIECZEŃSTWIE NA DRODZE"

23.10.2011

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi od lat prowadzi działania profilaktyczne w zakresie bezpiecznego poruszania się dzieci w drodze do i ze szkoły. Nie inaczej jest w obecnym roku szkolnym 2011/2012. We wrześniu szkoła zgłosiła swój udział w konkursie "Odblaskowa Szkoła" organizowanym przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Celem konkursu jest popularyzacja bezpiecznego poruszania się po drogach uczniów, zwrócenie uwagi na konieczność kontrolowania obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali liczne działania edukacyjne promujące bezpieczne i kulturalne uczestnictwo w ruchu drogowym. Między innymi we współpracy z Radą Rodziców zorganizowali 18 października piknik pod hasłem "Przy ognisku o bezpieczeństwie na drodze". Słoneczna pogoda spowodowała, że na boisku szkolnym zgromadziło się wiele osób. Swoją obecnością zaszczycili nas: Edyta Król - Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, Jerzy Bukowiec - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Limanowej, Marek Borucki - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Siekierczynie, Rafał Borucki - Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Siekierczynie, Ryszard Piszczek - Sołtys wsi Stara Wieś. Na piknik przybyli także rodzice uczniów tej szkoły, mieszkańcy wsi, a przede wszystkim zaangażowani bezpośrednio w przygotowanie imprezy nauczyciele i uczniowie.

Piknik rozpoczął się od części artystycznej, w której mali artyści w przedstawieniu "Drogowe przygody Koziołka Matołka" oraz w piosenkach w ciekawy sposób przypomnieli, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Po części artystycznej przystąpiono do wspólnej zabawy. Panie z Rady Rodziców częstowały domowymi ciastami. Na każdym kawału słodkości znajdowała się chorągiewka z poradami dla użytkowników dróg. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wyposażenie samochodu ratowniczo-gaśniczego. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił pokaz gaszenia ognia. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Siekierczyny przygotowała ogród gier, zabaw i zgadywanek dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z kolei uczennice gimnazjum demonstrowały pomoc przedmedyczną i uczyły jej udzielania. Każdy z uczestników pikniku mógł skorzystać z usług wizażystek, które na twarzach malowały piękne znaki drogowe. Wspólnej pracy i zabawy podejmowały się dzieci, rodzice i dziadkowie podczas malowania na balonach symboli związanych z bezpieczeństwem na drodze. Wiele radości sprawiła wszystkim loteria fantowa oraz malowanie kredą na chodniku przed szkołą "Bezpiecznej drogi". Jednak największą atrakcją pikniku było ognisko i pieczenie kiełbasek. Podczas pikniku dzieci wspólnie z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej zatrzymywały pojazdy do kontroli drogowej w ramach akcji "Słodka prośba". Kierujący nie otrzymywali mandatu, lecz ciasteczko z zawartą w środku prośbą o bezpieczną jazdę.

Piknik okazał się dobrą zabawą - a nade wszystko - ciekawą formą zdobywania wiedzy i kształtowania postaw społecznych.

Zorganizowanie pikniku możliwe było dzięki pomocy wielu osób i instytucji. Wśród nich należy wymienić: Radę Rodziców Zespołu Szkół w Starej Wsi, Ochotniczą Straż Pożarną z Siekierczyny, Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Siekierczyny, Komendę Powiatową Policji w Limanowej. Serdecznie dziękujemy również sponsorom - fundatorom atrakcyjnych nagród. Za zebrane fundusze zostały zakupione kamizelki odblaskowe dla uczniów klas I - VI.

Małgorzata Opiela - szkolny koordynator akcji Odblaskowa Szkoła

Małgorzata Opiela - szkolny koordynator akcji Odblaskowa Szkoła