05.09.2011

W dniu 4 września br. w Szkole Podstawowej w Kłodnem odbył się XIII Powiatowy Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego KGW Powiatu Limanowskiego.

"W powiecie limanowskim funkcjonuje 51 Kół - to bodaj jedna z liczniejszych organizacji funkcjonujących na terenie powiatu limanowskiego. Ostatnie koło, które powstało w naszej gminie to
Siekierczyna I" - mówił Wójt Władysław Pazdan. Koła zajmują się pielęgnacją i dbają o zachowanie dziedzictwa kulturowego naszych praojców oraz kultywują tradycje związane z gwarą, pieśniami ludowymi, przyśpiewkami oraz regionalną kuchnią, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki.

Wiele z Kół swą wspaniałą działalność prowadzi od ponad pół wieku dając tym samym przykład odpowiedzialności i troski za rozwój kultury, patriotyzmu oraz umiłowania "Małej Ojczyzny". Przed oficjalnym rozpoczęciem wszystkich przywitał Zespół Dziecięcy "Stokrotki" ze Szkoły Podstawowej w Kłodnem.

W imieniu organizatorów uroczystość rozpoczęli Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan oraz Wicestarosta Powiatu Limanowskiego Franciszek Dziedzina. Na przegląd oprócz rzeszy turystów i mieszkańców przybyli Posłowie: Bronisław Dutka, Wiesław Janczyk oraz Tadeusz Patalita, Burmistrz Miasta Limanowa - Władysław Bieda, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa - Irena Grosicka, Wicewójt Gminy Limanowa Franciszek Bieda, Sekretarz Gminy Limanowa Marek Ziaja, ks. Stanisław Pachowicz - proboszcz z Chomranic, ks. Grzegorz Kozioł, a także radni powiatowi, gminni i dyrektorzy szkół, na czele z Romanem Ciesielczykiem - dyrektorem szkoły w Kłodnem.

W ramach przeglądu odbyły się cztery konkursy:

• Potraw regionalnych,
  • Śpiewu,
  • Rękodzieła (pająk,)
  • Scenek obyczajowych.

Występujące Koła oceniała komisja w składzie:

• Jadwiga Adamczyk - muzyk, folklorysta, MCK "Sokół",
  • Zofia Skwarło - folklorysta, MCK "Sokół",
  • Benedykt Kafel - etnograf, MCK "Sokół".

Po obejrzeniu wszystkich konkurencji Przeglądu, jury zdecydowało, że w łącznej punktacji:

• I miejsce zdobyło KGW z Pisarzowej z programem pt. "Honusine wiono" i potrawą "zimnioki z bryndzą",
  • II miejsce zdobyły równorzędnie KGW z Męciny z programem "Poranek Wielkiej Soboty" i potrawą "gołąbki w śmietanie" oraz KGW z Laskowej z programem "Od ziorenka do bochenka" i potrawą "grochowionka",
  • III miejsce zdobyło KGW z Makowicy z programem "Przy skubaniu wołny" i potrawą "zupa karpielowa".
  • Równorzędne IV miejsca przyznano: KGW z miasta Mszana Dolna z programem "Wicie wieńca prymicyjnego" i potrawą "orkisz po zagórzańsku", KGW z Kłodnego z programem "Frasunki Stefki" i potrawą "kudłacze okraszone boczkiem" oraz KGW ze Zbludzy z programem "Skubanie piórek" i potrawą "kluski z tartych ziemniaków ze słoniną".

Na III Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Marcinkowicach komisja zakwalifikowała KGW z Pisarzowej i z Laskowej, natomiast na Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza" Koła z Męciny, Makowicy, Laskowej i Pisarzowej. Jury podkreśliło wysoki i wyrównany poziom tegorocznego przeglądu oraz wyraziło uznanie dla organizatorów.

Piękne stroje, wspaniała regionalna kuchnia, bogate i różnorodne programy artystyczne oraz wykonane z precyzją i kunsztem artystycznym "pająki" wzbudzały zachwyt wśród publiczności.

Wręczenia nagród, rzeźb i pamiątkowych dyplomów dokonali: Posłowie Bronisław Dutka i Wiesław Janczyk, Wicestarosta Powiatu Limanowskiego Franciszek Dziedzina, Mieczysław Uryga - Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan oraz prowadzący imprezę Henryk Waląg i Jacenty Musiał.

Podczas uroczystości zgromadzona publiczność bawiła się w rytm muzyki zespołu Gratix z Siekierczyny oraz zespołu Get-Up z Nowego Sącza. Radosną niespodzianką dla dzieci był występ klauna. Najmłodsi mogli także spróbować swoich sił w mini-biathlonie z broni laserowej, zorganizowanym przez państwo Małgorzatę i Andrzeja Ruchałów.

W czasie Przeglądu swoje prace zaprezentowali ponadto artyści: Stanisław Ptaszek z Pasierbca i Władysław Frączek z Limanowej; trwała także promocja książki "Kiedy zamilkły dzwony", zorganizowana przez p. Halinę Matras - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej.

Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe, Gmina Limanowa, Szkoła Podstawowa w Kłodnem, KGW z Kłodnego, Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.

Wszystkim występującym Kołom i organizatorom należą się słowa uznania i podziękowania za ogrom pracy i trud włożony w przygotowanie uroczystości, a zwłaszcza współgospodarzom uroczystości: Kołu Gospodyń Wiejskich w Kłodnem, na czele z Przewodniczącą p. Haliną Piotrowską, Romanowi Ciesielczykowi - Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kłodnem wraz z pracownikami, pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, pracownikom Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa, powiatowej policji oraz OSP w Męcinie.

Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu limanowskiego występujące podczas tegorocznego Przeglądu potwierdziły słowa Jana Pawła II: "Kultura jest wyrazem człowieka, jest potwierdzeniem człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy i przez nią tworzy siebie".

Jacenty Musiał

W ramach przeglądu odbyły się cztery konkursy:

• Potraw regionalnych,
  • Śpiewu,
  • Rękodzieła (pająk,)
  • Scenek obyczajowych.

Występujące Koła oceniała komisja w składzie:

• Jadwiga Adamczyk - muzyk, folklorysta, MCK "Sokół",
  • Zofia Skwarło - folklorysta, MCK "Sokół",
  • Benedykt Kafel - etnograf, MCK "Sokół".

Jacenty Musiał