Sukces Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy na III Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Marcinkowicach

25.09.2011

W minioną sobotę i niedzielę - 24-25 września br. przy Zespole Szkół w Marcinkowicach odbywał się III Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Kołom - z Makowicy i z Pisarzowej, które reprezentowały na Przeglądzie naszą gminą udało im się zająć czołowe miejsca.

Przypomnijmy - KGW z Pisarzowej i KGW z Makowicy wydelegowane
zostały na Małopolski Przegląd do Marcinkowic po Przeglądzie Powiatowym, który odbył się w Kłodnem (04.09.2011 r.)

W Marcinkowicach Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy wystąpiło w czasie pierwszego dnia Przeglądu - w sobotę 24 września, prezentując program "Przy skubaniu wołny", przygotowane pieśni ludowe, potrawy regionalne oraz wykonując tradycyjnego pająka w konkursie plastyki obrzędowej.

Koło z Pisarzowej zaprezentowało się podczas drugiego dnia Przeglądu - 25 września, przedstawiając program pt. "Honusine wiono", pieśni ludowe, regionalne potrawy oraz wzięło udział w konkursie plastyki obrzędowej.

Koła z naszej gminy prezentowały się wśród trzynastu grup KGW z ośmiu powiatów (brzeskiego, bocheńskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, olkuskiego, wielickiego). Jesteśmy miło zaskoczeni, że udział Kół z naszej gminy zakończył się ogromnym sukcesem i Kołom udało się zająć bardzo wysokie miejsca: KGW z Makowicy wywalczyło miejsce I (równorzędnie z KGW z Marcinkowic), a KGW z Pisarzowej - miejsce II.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI:

WYRÓŻNIENIA W POSZCZEGÓLNYCH KONKURSACH REGULAMINOWYCH:

- Konkurs tradycyjnych scenek obyczajowych:
KGW z Marcinkowic (powiat nowosądecki) za scenkę obyczajową pt. ZMÓWINY
KGW z Makowicy (powiat limanowski) za scenkę PRZY SKUBANIU WOŁNY
KGW z Lubnia (powiat myślenicki) za scenkę ZEPSUTO JARZMICA SKĄPEGO SWOKA
KGW z Klęczan (powiat nowosądecki) za scenkę WILIJO

- Konkurs pieśni ludowych:
KGW z Marcinkowic (powiat nowosądecki)
KGW z Pisarzowej (powiat limanowski)
KGW z Makowicy (powiat limanowski)

- Konkurs tradycyjnych potraw regionalnych:
KGW z Pisarzowej (powiat limanowski) za KLUSKI KUDŁATE Z BRYNDZOM
KGW z Maniów (powiat nowotarski) za GRULANKĘ NA BARANINIE
KGW z Kokotowa (powiat wielicki) za SPÓŁKĘ
KGW z Lubnia (powiat myślenicki) za KLUSKI PRAŻONE ZE SKWARKAMI I ŚMIETANĄ

- Konkurs tradycyjnych pająków:
I miejsca przyznano:
KGW z Marcinkowic (powiat nowosądecki)
KGW z Maniów (powiat nowotarski)
KGW z Pcimia (powiat myślenicki)
KGW z Kokotowa (powiat wielicki)

WYRÓŻNIENIA W PUNKTACJI ŁĄCZNEJ WE WSZYSTKICH KONKURSACH:

Dwa równorzędne I miejsca zdobyły:
- KGW z Marcinkowic (powiat nowosądecki)
- KGW z Makowicy (powiat limanowski)

Sześć równorzędnych II miejsc otrzymały:
- KGW z Pisarzowa (pow. limanowski)
- KGW z Kokotowa (pow. wielicki)
- KGW z Lubnia (pow. myślenicki)
- KGW z Klęczan (pow. nowosądecki)
- KGW z Maniów (pow. nowotarski)
- KGW z Olchawy (pow. bocheński)

Trzy równorzędne III miejsca otrzymały:
- KGW z Ptaszkowej (powiat nowosądecki)
- KGW z Łoniowej (powiat brzeski)
- KGW z Pcimia (powiat myślenicki)

Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały:
- KGW z Ryczówka (powiat olkuski)
- KGW z Podlipia (powiat olkuski)

Komisja Artystyczna zakwalifikowała na Wojewódzki Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY, który odbędzie się w Łużnej w kwietniu 2012, następujące Koła:
- KGW z Marcinkowic (powiat nowosądecki) za scenkę obyczajową pt. ZMÓWINY
- KGW z Makowicy (powiat limanowski) za scenkę PRZY SKUBANIU WOŁNY
- KGW z Lubnia (powiat myślenicki) za scenkę ZEPSUTO JARZMICA SKĄPEGO SWOKA
- KGW z Klęczan (powiat nowosądecki) za scenkę WILIJO

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

Ponadto Komisja rekomendowała do udziału w festiwalu TALIA-KORZENIE, który odbędzie się w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na przełomie listopada i grudnia 2011, zespoły:
- KGW z Marcinkowic (powiat nowosądecki) ze scenką obyczajową pt. ZMÓWINY
- KGW z Lubnia (powiat myślenicki) ze scenką ZEPSUTO JARZMICA SKĄPEGO SWOKA

Występy Kół oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Maria Brylak - Załuska /etnograf/ - Nowy Sącz, Magdalena Kroh /etnograf/ - Nowy Sącz, Halina Puto - /specjalista gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki/ - Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Lidia Czechowska - /regionalista/- Nowy Sącz, Benedykt Kafel - /etnograf/ - Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Aleksander Smaga - /muzyk/ -Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ Nowym Sączu.

Cieszymy się niezmiernie, że Kołom z naszej gminy po raz kolejny udało się uplasować na wysokich miejscach. Rok temu również KGW z naszej gminy - Koło z Męciny zdobyło na Przeglądzie Małopolskim I miejsce i zgodnie z wytycznymi regulaminowymi nie mogło brać udziału w Przeglądzie w tym roku.

Wszyscy zwrócili uwagę na fakt, że praca naszych Kół daje efekty, że liczą się one jako najlepsze w Małopolsce, a nawet w kraju.

Wszystkim bezinteresownie zaangażowanym w działalność KGW składamy wyrazy uznania, podziękowania za poświęcony czas, trud i "ogromne serce" oraz życzenia dalszych sukcesów w kontynuowaniu tradycji kulturowych naszego regionu.

Jacenty Musiał

Przypomnijmy - KGW z Pisarzowej i KGW z Makowicy wydelegowane

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI:

WYRÓŻNIENIA W POSZCZEGÓLNYCH KONKURSACH REGULAMINOWYCH:

- Konkurs tradycyjnych scenek obyczajowych:
KGW z Marcinkowic (powiat nowosądecki) za scenkę obyczajową pt. ZMÓWINY
KGW z Makowicy (powiat limanowski) za scenkę PRZY SKUBANIU WOŁNY
KGW z Lubnia (powiat myślenicki) za scenkę ZEPSUTO JARZMICA SKĄPEGO SWOKA
KGW z Klęczan (powiat nowosądecki) za scenkę WILIJO

- Konkurs pieśni ludowych:
KGW z Marcinkowic (powiat nowosądecki)
KGW z Pisarzowej (powiat limanowski)